Reklama
aplikuj.pl

Łazik Mars 2020 już z ramieniem

Łazik Mars 2020 już z ramieniem
Łazik Mars 2020 już z ramieniem

Zapewne doskonale wiecie, że NASA zdecydowała się uwiecznić proces powstawania łazika Mars 2020 podczas transmisji na żywo. Ostatnio mieliśmy okazję podziwiać proces montowania w nim kół, a teraz inżynierowie postarali się o jego robotyczne ramię.  

Czytaj też: NASA ponownie otworzyła Centrum Kontroli Misji Apollo

21 czerwca inżynierowie z Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii rozpoczęli prace nad łączeniem łazika Mars 2020 z ramieniem, które ten będzie wykorzystywał do poszukiwania znaków przeszłego i obecnego życia na Czerwonej Planecie. Chociaż przypomina model rodem z łazika Curiosity, jest tak naprawdę kawałem znacznie bardziej rozbudowanej technologii. Na jego pokładzie znalazła się zupełnie nowa gama rozwiązań i urządzeń, zaprojektowanych po latach doświadczenia i obsługi innych łazików.

Ramie mierzy 2,2-metra długości i dzięki zestawowi siłowników obrotowych ma aż 5 stopni swobody w swoim robotycznym barku, jego wzniesieniu, „łokciu, nadgarstku” i swojego rodzaju dłoni. Jego głównym zadaniem będzie zabezpieczanie próbek z Czerwonej Planety oraz badanie powierzchni za pomocą instrumentu SHERLOC, który wykorzystuje spektrometry, laser i kamerę do wyszukiwania związków organicznych i minerałów, które mogły zostać dotknięte życiem mikrobiologicznym. Nie zabrakło też jego wiernego towarzysza, czyli kamery WATSON, pełniącej funkcje soczewki, zapisując tekstury skał i gleby. Całość dopełnia z kolei PIXL, szukający oznak życia.

To jednak nie koniec, bo główną zaletą łazika Mars 2020 będzie wiertło do wiercenia na odległość około 27 milimetrów. To właśnie za jego pomocą wyszuka nienaruszonych przez stulecia próbek, które z kolei zostaną zapakowane na jego pokładzie do specjalnych pojemników. Warto przy okazji przypomnieć, że misja Mars 2020 rozpocznie się w lipcu 2020 roku, a łazik wyruszy w podróż na Marsa z myślą o wylądowaniu dokładnie 18 lutego 2021 roku.

Czytaj też: SpaceX może już testować internetowe satelity Starlink

Źródło: New Atlas