Reklama
aplikuj.pl

To rozwiązanie pozwala ochładzać otoczenie bez zużycia energii elektrycznej

Inżynierowie zaprojektowali nowy system, który może pomóc w chłodzeniu zatłoczonych obszarów. Wszystko to bez zużycia energii elektrycznej, co jest ważną innowacją w czasach, gdy musimy walczyć ze zmianami klimatu. 

System składa się ze specjalnego materiału – niedrogiej folii polimerowo-aluminiowej – umieszczonej na dnie specjalnie zaprojektowanego „schronu” słonecznego. Pomaga to utrzymać chłód, absorbując ciepło z powietrza wewnątrz skrzynki i przenosić chłód w przestrzeń. Schron służy dwóm celom: pomaga blokować napływające światło słoneczne, jednocześnie emitując promieniowanie cieplne prosto w kierunku przestrzeni kosmicznej. Nazywa się to chłodzeniem radiacyjnym lub pasywnym i jest bardzo interesującym rozwiązaniem, ponieważ nie zużywa energii elektrycznej. Fakt emitowania ciepła w jednym kierunku, a nie wszystkich możliwych, jest w tym przypadku niezwykle innowacyjny.

Czytaj też: Przezroczysta powłoka może zmniejszyć zużycie energii przez klimatyzatory

System schronów i skrzynek, który badacze zaprojektowali, ma około 45 centymetrów cali oraz 25 centymetrów szerokości i długości. Aby schłodzić budynek, konieczne będzie zainstalowanie wielu takich jednostek. Do tej pory chłodzenie w dzień  było wyzwaniem ze względu na obecność światła słonecznego. Trzeba było więc znaleźć materiały, które nie pochłaniają energii słonecznej. Umieszczona na zewnątrz w ciągu dnia folia pomogła obniżyć temperaturę niewielkiej, zamkniętej przestrzeni o niemal 6 stopni Celsjusza. W nocy liczba ta wzrosła do około 11 stopni Celsjusza.

[Źródło: techxplore.com; grafika: University at Buffalo]

Czytaj też: Osobisty klimatyzator Reon Pocket od Sony