Reklama
aplikuj.pl

To urządzenie wykorzystuje hydrożel do pochłaniania wody pitnej z powietrza

W suchych częściach świata przy powierzchni nie znajduje się zbyt wiele wody, ale nadal istnieje pewna ilość pary wodnej, którą można pobrać z powietrza. Podczas gdy tak zwane „siatki przeciwmgielne” stanowią jeden ze sposobów, naukowcy stworzyli alternatywę. Oto urządzenie, które wykorzystuje w tym celu słony hydrożel.

Opracowany przez zespół na Uniwersytecie Nauki i Technologii Króla Abdullaha w Arabii Saudyjskiej, żel stosowany w urządzeniu zawiera tanią, stabilną i nietoksyczną sól chlorku wapnia. Nie tylko pochłania ona dużą ilość pary wodnej z powietrza, ale również rozpuszcza się w wodzie, którą wcześniej pochłonęła.

Oznacza to, że gdy jest stosowany osobno do pochłaniania pary wodnej, chlorek wapnia wytwarza słoną wodę, która nie nadaje się do picia. Jednak w tym przypadku słona woda jest zatrzymywana w stałym hydrożelu polimerowym. Ten żel zawiera również niewielką ilość nanorurek węglowych, które są bardzo skuteczne w przekształcaniu światła słonecznego w ciepło. W rezultacie urządzenie jest w stanie wchłonąć parę wodną z powietrza w nocy, przechowując ją w formie cieczy w hydrożelu. Gdy Słońce ogrzeje ten żel następnego dnia rano, ciepło spowoduje odparowanie świeżej wody z żelu w postaci pary. Ta następnie skrapla się z powrotem w ciecz na powierzchni wewnątrz urządzenia.

Podczas testów prosty prototyp zawierający 35 gramów hydrożelu pozostawiono na zewnątrz przez noc, przy wilgotności wynoszącej około 60%. Do następnego ranka pochłonęła 37 gramów wody, z których większość została zebrana przez urządzenie po 2,5 godziny napromieniania światłem słonecznym.

[Źródło: newatlas.com; grafika: KAUST]

Czytaj też: Ten hydrożel może pomóc w leczeniu raka skóry