WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

To zdjęcie przeraziło mnóstwo osób

Zdjęcie jest pozornie nieszkodliwe. Widać na nim dzięcioła ukrywającego zapas żołędzi w drzewie. Jednakże mnóstwo użytkowników Twittera wyraziło obrzydzenie. Ma to związek z trypofobią -strachem przed nadmierną ilością nieregularnych dziur.

Dla osób z tym zaburzeniem zdjęcie wywołuje strach i brzydzenie. Nie jest to jeszcze oficjalne zaburzenie, ale aż 10% osób zgłasza jego objawy. Są to lęk, nudności czy dziwne uczucie na skórze. Osoby widzące tego typu zdjęcie naprawdę się go boją.

Czytaj też: Naukowcy prawdopodobnie są w stanie uratować kota Schrödingera

Naukowcy badają także, dlaczego ta fobia jest aż tak powszechna. Możliwe, że wynika to ze związku tych obrazów ze zdjęciami trujących zwierząt. One także charakteryzują się nieregularnymi plamami i dziurami. Lęk może więc być naszym mechanizmem obronnym.

Jednakże inna teoria mówi o ewolucji fobii na skutek choroby. Gromady dziur wyglądają jak uszkodzenia, guzy czy krosty, które powodować może np. ospa. Jednakże to także jest pewien mechanizm obronny.

Dajcie znać w komentarzach czy Was także przeraziło to zdjęcie. Ja akurat nie jestem w stanie na nie spojrzeć – wklejam je do tekstu z prawie zamkniętymi oczami.

Czytaj też: Konflikt w sprawie katastrofy w Czarnobylu wciąż trwa

Źródło: Livescience