Nowo opisany ga tunek, który żył na terenie dzisiejszego Madagaskaru około 237 milionów lat temu, był naprawdę niewielkich rozmiarów. Skamieniały gad, znany jako Kongonaphon kely, miał zaledwie 10 centymetrów wysokości.
Informacje na temat przedstawicieli tego gatunku ukazały się na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences. Naukowcy mają nadzieję, iż poznanie genezy Kongonaphon kely pozwoli m.in. zrozumieć, jak u pterozaurów pojawiła się umiejętność latania i skąd u nich (oraz u dinozaurów) zaczątki piór.
Dinozaury i pterozaury należą do grupy Ornithodira. Ich pochodzenie jest jednak słabo poznane. Kongonaphon kely nie jest pierwszym małym zwierzęciem, które worzy podstawy drzewa geneaolgicznego Ornithodira. Wcześniej odkryte okazy były jednak uważane za wyjątki od reguły. Naukowcy sądzili bowiem, że rozmiary pierwszych archozaurów były dość podobne i znacząco zwiększyły się dopiero po pojawieniu się dinozaurów.
Czytaj też: Dlaczego dinozaury wyginęły?
Nowe odkrycia sugerują, że dinozaury i pterozaury pochodziły od bardzo małych przodków, co miało istotny wpływ na ich paleobiologię. Uzębienie i budowa szczęki Kongonaphon kelyże sugeruje, że żywił się on owadami. Przejście na owadożerstwo, które jest związane z niewielkimi rozmiarami ciała, mogło pomóc w przetrwaniu przedstawicieli rodzaju Ornithodira, którzy zajmowali zupełnie inną niszę niż ich mięsożerni potomkowie.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News