Reklama
aplikuj.pl

Topnienie lodowców ma przyczynę, o której mało się mówi. Jej rola może być niedoszacowana

Wygląda na to, że skala topnienia lodowców wywołanego obecnością ciepłej, słonej wody morskiej mogła być znacznie niedoszacowana.

Tak przynajmniej sugerują wyniki badań dostępnych na łamach The Cryosphere. Ich autorzy, z Alexandrem Roblem na czele, proponują teorię, w myśl której topnienie lodowców może zachodzić poza zasięgiem wzroku w znacznie szybszym tempie niż sugerowałyby wcześniejsze ustalenia.

Czytaj też: Mechaniczne drzewa pochłaniające CO2. Niezwykły pomysł na walkę ze zmianami klimatu

O co dokładnie chodzi? Naukowcy sugerują, iż ciepła woda morska może przedostawać się pod lodowce, napędzając topnienie ich dolnych warstw. W efekcie prognozy dotyczące podnoszenia poziomu mórz i oceanów mogą okazać się kompletnie nietrafione, a faktyczna skala tego zjawiska – nawet dwukrotnie wyższa od oczekiwanej. Jak wyjaśniają autorzy, granica, na której lód spotyka się z wodą (zwana linią uziemienia), nie jest tak nieprzenikniona jak mogłoby się wydawać.

Nowe wyniki sugerują, że topnienie lodowców będzie postępowało szybciej niż sądzono

O ile świeża woda trafiająca w pobliże tej granicy pozostaje w temperaturze zbliżonej do temperatury lodu, tak słona woda morska, która „wsuwa” się pod lodowce może transportować ciepło z oceanu. To właśnie z tego względu może dochodzić do wzrostu tempa topnienia zachodzącego w obrębie dna lodowca. Podstawę nowych badań stanowiły teorie związane z przepływem cieczy oraz zaawansowane modele komputerowe uruchomione z wykorzystaniem klastra PACE (Partnership for an Advanced Computing Environment).

Alex Robel researches glaciers.

Czytaj też: Lodowiec Thwaites może oderwać się od Antarktydy. Poziom morza podniesie się wtedy o ponad pół metra

Symulacje pokazują, że nawet zaledwie kilkaset metrów topnienia bazowego spowodowanego intruzją wody morskiej w górę linii uziemienia morskiej pokrywy lodowej może spowodować, że prognozy utraty objętości morskiej pokrywy lodowej będą o 10-50 procent wyższe. […] Kilometry topnienia bazowego spowodowanego intruzją mogą spowodować, że przewidywana utrata objętości pokrywy lodowej będzie ponad dwukrotnie wyższa w ciągu następnego stulecia.

wyjaśnia Alexander Robel