WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Toyota zbuduje elektrownię produkującą prąd i wodór

Toyota bierze się za budowanie elektrowni z ogniwami paliwowymi ze stopionym węglanem. Ma ona produkować energię elektryczną, wodór i czystą wodę. Będzie to pierwsza na świecie taka konstrukcja, która będzie to robiła w 100% z odnawialnych zasobów.

Elektrownia Tri-Gen zostanie zbudowana w Kalifornii i będzie zaopatrywać w energię Toyota Logistics Services na terenie Portu Long Beach. Będzie ona zasilana bioodpadami rolnymi z farm. Ma zostać ona otworzona w 2020 roku i ma generować dziennie 2,35 megawata energii oraz 1,2 tony wodoru. Powinno to wystarczyć do pokrycia zapotrzebowania 1500 pojazdów zasilanych ogniwami paliwowymi. Doug Murtha, wiceprezydent ds. strategii i planowania Toyota Motor Sales, komentuje:

Od ponad 20 lat Toyota robi największe na świecie postępy w rozwoju wodorowych ogniw paliwowych. Nasza firma dostrzega ogromny potencjał tej technologii w dziedzinie redukcji emisji spalin i gazów cieplarnianych. Tri-Gen to ogromny krok naprzód w budowie zrównoważonego transportu i jedno z kluczowych osiągnięć Toyota Environmental Challenge 2050 – długofalowej strategii Toyoty, dążącej do zerowego bilansu emisji CO2 w całej działalności firmy na świecie.

Za budowę Tri-Gen odpowiada firma FuelCell Energy, która otrzyma wsparcie od Departamentu Energii USA oraz niektórych stanowych agencji, przykładowo California Air Resources Board czy South Coast Air Quality Management District.

Źródło: Materiały prasowe