WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Tragedia jeziora Aralskiego na zdjęciu

To piękne, zamieszczone poniżej zdjęcie przedstawia jedną z największych katastrof naturalnych w dziejach Ziemi. Czarna plama w lewym górnym rogu to pozostałości jeziora Aralskiego, które jest położone na granicy Kazachstanu i Uzbekistanu. Od 1960 roku straciło ono ponad 90% swoich wód- wszystko z powodu sowieckich systemów irygacyjnych.

Był to czwarty na świecie śródlądowy zbiornik wody, teraz jest to teren nazywany Arał mangy Karakumy. Gwałtowne burze piaskowe przenoszą sól, piasek i chemikalia (pozostałe z dawnych testów broni oraz z nawozów spływających do jeziora) na tereny zamieszkane przez ludzi, co skutkuje ich  poważnymi problemami zdrowotnymi. Ponadto powoduje to, że zimy są jeszcze mroźniejsze, a lata bardziej gorące. Do tego cały przemysł rybny został „wykasowany”.

O tym, co dokładnie widać na zdjęciu, mówi Europejska Agencja Kosmiczna:

To multitemporalne zdjęcie radarowe zostało stworzone poprzez połączenie trzech skanów radiowych z satelity Sentinel-1A. Każdy kolor oznacza inny czas, w którym zostało wykonane zdjęcie:  czerwony (od 17 października 2014), zielony (od dnia 28 grudnia 2014 roku) i niebieski (14 lutego 2015). Inne kolory oznaczają różnice pomiędzy akwizycjami.

Po lewej stronie, czarny obszar oznacza teren, na którym ciągle jest obecna woda. Kolory wokół pokazują zmiany poziomu wód.  Kolor czerwony wskazuje na niższy poziom niż niebieski, więc poziom wody był niższy 17 października 2014, niż w dniu 14 lutego w 2015 roku.

W lewym dolny rogu można zobaczyć białe kropki, które przedstawiają struktury stworzone przez człowieka. Widać je także idąc dalej na wschód.

jezioro