Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy opracowali transformujący się akumulator. Znacznie przyspiesza ładowanie

transformujący się akumulator,

Naukowcy z Argonne National Laboratory zademonstrowali nowy materiał elektrodowy, który może umożliwić znacznie szybsze ładowanie akumulatorów litowych w dość nietypowy sposób. Podczas tego procesu jego struktura ulega bowiem zmianie, przyjmując optymalną konfigurację atomów, co pozwala na płynniejszy transport jonów litu.

Transformujący się akumulator

Wspomniani naukowcy postanowili rozwiązać problem pięty achillesowej w obecnych konstrukcjach baterii litowych. Podczas ładowania tych urządzeń, jony litu przemieszczają się z katody (elektrody dodatniej) do elektrody ujemnej (anody) tylko do pewnej prędkości. Przy większych prędkościach ładowania metal litowy gromadzi się na powierzchni anody grafitowej, co pogarsza możliwości ogniwa i może doprowadzić do np. zwarcia.

Czytaj też: Rynek wearables rośnie w siłę, ale popularność niektórych urządzeń do noszenia spada

Zespół starał się usunąć tę przeszkodę na drodze do szybszego ładowania z pomocą związku zwanego pięciotlenkiem niobu. Te można łatwo ułożyć w wiele stabilnych konfiguracji i naukowcy trafili na dość wygodny sposób, aby to zrobić. Wystarczyło po prostu kilkukrotnie naładować i rozładować akumulator, co z marszu umożliwiło znacznie łatwiejszy transport jonów litu do anody podczas ładowania akumulatora bez utraty jego możliwości.

Naukowcy mają nadzieję zaadaptować to podejście do opracowania innych innowacyjnych materiałów do akumulatorów.