Reklama
aplikuj.pl

Transplantacja organów i ich ceny na czarnym rynku

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez United Network for Organ Sharing, przeszczep może zapewnić pacjentowi ponad 4 dodatkowe lata życia. Dane pochodzące z ostatnich 25 lat mówią, że 533 329 chorych w USA otrzymało przeszczepy, które w sumie przedłużyły życie o 2 miliony lat. W Polsce kolejki do tych zabiegów są ogromne. Na nową nerkę trzeba czekać od 9 do 11 miesięcy. Kolejki spowodowane są głównie tym, że brakuje narządów do przeszczepu. Nadal wiele osób niechętnie podpisuje zgodę na wykorzystanie ich organów po śmierci.

Wielu obywateli RP uważa, że zbezczeszczenie ciała jest niezgodne z religią. Inni zaś nie chcą oddawać swoich organów z czystej obojętności. Istnieje też grupa osób mających pewne wątpliwości, co do tego, czy ich organ trafi do odpowiedniej osoby – takiej, która na niego zasłuży. Problemy etyczne i moralne związane z wykorzystaniem organów po śmierci są i będą występować w społeczeństwa. Niestety z tego powodu poszkodowani zostaną oczywiście chorzy, ponieważ taka mentalność znacznie wydłuża czas oczekiwania na zbawienny zabieg.

Jeżeli chodzi o przeszczep nerek pochodzących z żywych dawców, to Polska stoi naprawdę słabo. U nas procent takich operacji jest niewielki, to zaledwie 3%, czyli około 30-40 rocznie. W Skandynawii operacje z udziałem żywych dawców stanowią aż 30-40% wszystkich przeszczepów nerki. Badania opinii społecznej pokazują, że 70-80% osób ankietowanych byłoby gotowych oddać swój narząd po śmierci. Niestety wyniki te nie przekładają się na rzeczywistość. Ludzie często chcą wypaść dobrze i świetnie w oczach innych, ale jak przychodzi co do czego, chowają głowę w piasek.

Niewiele osób wie, że przeszczep narządu nie oferuje radosnego i szczęśliwego życia aż do później starości… są pewne limity. U około 57% chorych, przeszczepiona trzustka będzie pracować przez około 5 lat. Oznacza to, że ponad połowa pacjentów będzie musiała ubiegać się o kolejny przeszczep. Wątroba również wytrzyma około 5 lat, co sprawdziło się u 70% pacjentów. Nie są to liczby, które napawają optymizmem, dlatego wszystko w rękach rozwijającej się technologii. Musimy czekać, aż przyjdzie dzień, w którym sami stworzymy syntetyczne organy zdolne do zastąpienia tych oryginalnych. Już dziś mamy do czynienia z wieloma funkcjonującymi projektami, ale prawdziwą rewolucję przyniesie produkcja masowa przy pomocy druku 3D.

Dziś, zdesperowane osoby, które nie mogą dłużej czekać w kolejce i mają do wydania trochę grosza, mogą zaopatrzyć się w różne części ciała i organy na czarnym rynku. Jest to oczywiście nielegalne, lecz skoro jest popyt – to jest również podaż. Zobaczmy ile warte jest nasze ciało i jego poszczególne elementy:

5 cm2 skóry

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Po pobraniu skóry od dawcy, można ją wykorzystać jako czasowy opatrunek lub pokryć nią rozległe rany oparzeniowe, czy też miejsca pozbawione skóry. Nie jest to jednak metoda zapewniająca pełen sukces w gojeniu się ran. W rzeczywistości przeszczepianie skóry sprowadza się do przeniesienia fragmentu skóry tej samej osoby z jednej części ciała na drugą. Rzadko wykorzystuje się skórę pobraną od dawcy.

Koszt: 60 PLN

Litr krwi

krew-600x350

Krew najczęściej wykorzystuje się do transfuzji, którą najczęściej wykonuje się podczas operacji, na oddziałach hematologicznych i ratunkowych. Wskazaniem do przetoczenia krwi jest jej utrata podczas trwania lub po zabiegu, po wypadkach. Dodatkowo przetaczania krwi wymagać będzie niedokrwistość lub nabyte i wrodzone skazy krwotoczne.

Koszt: 2 500 PLN

Mózg

MTAyNHg3Njg,12260219_12260157

Uważa się, że mózg jest w stanie pomieścić 100 terabajtów danych. To daje 25 dysków o pojemności 4TB, czyli jakieś:

Szacowany koszt narządu: 12 000 PLN

Szkielet

skeleton11

Jak wiadomo szkieletu się nie przeszczepia, ale jego wartość na czarnym rynku jest spora. Pozyskanie go może okazać się jednak nieco kłopotliwe.

Koszt: 25 000 PLN

Rogówka

Pellucid-marginal-corneal-degeneration

Przeczepienie rogówki polega na usunięciu chorego lub uszkodzonego jej fragmentu, czyli powłoki przedniej części oka i wszczepieniu zdrowej tkanki, pobranej od dawcy. Jest to jedna z najczęściej stosowanych procedur medycznych. Przeszczep wymagany jest w przypadku zwyrodnienia rogówki, korekcji jej nieprawidłowego kształtu, zakażenia, oparzenia chemicznego, obrzęków, blizny na rogówce oraz we wszystkich stanach, w których traci ona swoją przejrzystość.

Koszt narządu: 35 000 PLN

Wątroba

watroba

Transplantacja wątroby to zabieg, który z roku na rok wykonuje się coraz częściej. Mimo to ich liczba w Polsce jest wciąż niska. Wszystko spowodowane jest przewagą przeszczepów ze zwłok nad tymi od żywych dawców. Tak jak wspominałem wcześniej, brakuje również powszechnej akceptacji społecznej dla pobierania narządów od zmarłych. Często to temat tabu.

Koszt narządu: 520 000 PLN

Nerka

498081_nerka_EN_34

Przeszczep nerki to dla wielu osób szansa na normalne życie. Nerki mogą zostać uszkodzone głownie z powodu cukrzycy, zapaleń kłębuszkowych, nadciśnienia tętniczego oraz wielotorbielowatości, co prowadzi do nieodwracalnej niewydolności tego narządu, przez co konieczna staje się terapia zastępcza. Są nią dializy lub transplantacja.

Koszt narządu: 525 000 PLN

Płuca

3694148-pluca-900-675

Podczas przeszczepu płuc, chore płuco pacjenta zastąpione zostaje zdrowym, pobranym od dawcy. Operacja niesie ze sobą pewne ryzyko, ale przeszczep może znacznie wydłużyć życie osoby cierpiącej na choroby płuc, które prowadzą do ich niewydolności. Zabieg zalecany jest w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, mukowiscydozy, idiopatycznego nadciśnienia płuc i niedoboru alfa1-antytrypsyny.

Koszt narządu: 1 300 000 PLN

Serce

f52039b01c367578deabf5526b908405

Transplantacja serca składa się z trzech operacji. Pierwsza, to pozyskanie serca od dawcy. Organ pobiera się od osoby, u której nastąpiła śmierć pnia mózgu. Narządy oprócz mózgu, pracują dzięki lekom i urządzeniom podtrzymującym życie, gdyż serce musi być dobrze „zakonserwowane”. Następnie lekarze pobierają organ i przewożą go w niskiej temperaturze do miejsca zabiegu. Organ ten musi zostać przeszczepiony w ciągu 6 godzin po uzyskaniu go, inaczej tkanki zaczną obumierać. Druga operacja polega na usunięciu uszkodzonego serca z ciała pacjenta, a trzecia na umieszczeniu nowego w miejscu starego.

Koszt narządu: 2 125 000 PLN

Źródło: buddyloans.com