WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Tremont, czyli rewolucja w energooszczędnych procesorach Intela

Intel wreszcie bierze się w garść po latach wegetacji na rynku CPU po udanym ciosie AMD i zdecydowanie dąży w “nową erę” swojej działalności. Jedną z jej części z pewnością będzie ogłoszona właśnie mikroarchitektura Tremont z myślą o energooszczędnych procesorach.

Na konferencji Linley Fall Processor Conference w Kalifornii Intel ujawnił pierwsze detale związane z mikroarchitekturą Tremont. Ten tradycyjnie ma zapewnić znacznie wyższy poziom wydajności tym procesorom, w których efektywność “na wat” liczy się najbardziej, więc głównie w mobilnym sprzęcie. Jak zachwala Stephen Robinson, główny architekt odpowiedzialny za Tremont:

Tremont jest najbardziej zaawansowaną architekturą Intela x86 o niskim zużyciu energii. Skupiliśmy się na szeregu nowoczesnych, złożonych obciążeń, rozważając jednocześnie pracę w sieci, klienta, przeglądarkę i baterię, abyśmy mogli efektywnie zwiększyć wydajność na całym świecie. Jest to światowy klasy procesorów zaprojektowanych w celu zwiększenia mocy obliczeniowej w kompaktowych obudowach o niskim poborze mocy

W Tremont najważniejszy będzie oczywiście wzrost wydajności pod kątem instrukcji na cykl (IPC), co umożliwia kreacje nowych generacji całej masy sprzętu, w której wydajny, ale oszczędny procesor jest kluczowy. Korzystając z technologii firmy Foveros, Tremont jest zintegrowany z szerszym zestawem adresów IP w Lakefield, które zasilą przełomowe innowacyjne urządzenia, takie jak niedawno ogłoszony Microsoft Surface Neo.

Intel Tremont zawiera kilka ulepszeń w architekturze ISA (architektura zestawu instrukcji), mikroarchitekturze, bezpieczeństwie i zarządzaniu energią. Zapewnia znaczny wzrost wydajności IPC w porównaniu z poprzednią architekturą x86 o niskim poborze mocy, co czyni go pierwszą ofertą do zasilania nowej generacji produktów Intel w ofercie klientów, Internetu Rzeczy i centrów danych. Unikatowy dekoder pozwala z kolei na bardziej wydajne operacje.

ŹRÓDŁO: TechPowerUp