Reklama
aplikuj.pl

Trening uważności przynosi korzyści zarówno dzieciom jak i rodzicom

Medytacja mindfulness zakłada praktykowanie zachowania spokoju, reagowanie w przemyślany sposób oraz postrzeganie sytuacji z różnych perspektyw. Naukowcy stworzyli program rodzicielski, do którego zaprosili rodziny z dziećmi. Rezultaty potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia badaczy. 

Program wprowadzono na dwóch grupach 50 rodziców przedszkolaków. Pierwsza z nich należała do klasy socjalizacyjnej znajdującej się w placówce na przedmieściach. Uczęszcza tam wiele dzieci korzystając z rządowego programu zakładającego sprzedaż obiadów w obniżonej cenie (lub nawet zupełnie za darmo). Druga grupa przedszkolaków korzystała z tzw. Head Start, programu socjalno-pedagogicznego, którym są objęte dzieci w młodym wieku. Przez sześć tygodni badacze udzielali rodzicom rad dotyczących uważności.

Oto kilka założeń opisywanego programu:

  • bycie obecnym: zaangażowanie się w to, co się dzieje, wysłuchiwanie innych
  • ciepło: zwracanie uwagi na emocje dziecka
  • spójność: ustalanie limitów, ale i chwalenie potomstwa za jego dokonania
  • przewodzenie bez prowadzenia „za rączkę”: oferowanie pomocy w razie potrzeby, ale nie nadmiernie

Po jakimś czasie naukowcy odnotowali pozytywne zmiany w zachowaniu zarówno dzieci jak i rodziców. Wprowadzone zmiany zmniejszyły ilość negatywnych emocji, zarówno w interakcjach rodzinnych jak i z rówieśnikami. I choć badanie przeprowadzono na niewielkiej grupie osób, to jego rezultaty są obiecujące. Teraz naukowcy zamierzają wdrożyć program w innych miejscach, aby przekonać się do co skuteczności założeń tzw. medytacji mindfulness.

[Źródło: washington.edu; grafika: uhs.umich.edu]