Reklama
aplikuj.pl

Trójwymiarowa mapa Europy jest rekordowo stara. Zobaczcie, jak wygląda

archeologia

Płyta o wymiarach 2m na 1,5m, po raz pierwszy wydobyta w 1900 roku, została ponownie odkryta na terenie jednej z francuskich piwnic przed siedmioma laty. Jest to prawdopodobnie najstarsza trójwymiarowa mapa Europy.

Analizy liczącego ok. 4 tysięcy lat obiektu, przeprowadzone przez archeologów, doprowadziły ich do wniosku, że może on stanowić mapę zachodniej Bretanii. Jeśli ich przypuszczenia się potwierdzą, to będzie to najstarsza znaleziona trójwymiarowa mapa przedstawiająca znany obszar Starego Kontynentu.

Czytaj też: Dzięki tej mapie dowiemy się, gdzie mogą występować nieodkryte gatunki

Wykuty w skale element nosi nazwę Saint-Bélec Slab i prawdopodobnie pochodzi z wczesnej epoki brązu. Zdaniem archeologów powstał on między 1900 a 1650 rokiem p.n.e. Pierwotnie znaleziono go na terenie prehistorycznego cmentarza w Finistère, na terenie zachodniej Bretanii. Za odkryciem stał archeolog Paul du Chatellier.

Trójwymiarowa mapa Europy znaleziona we Francji ma ok. 4 tysięcy lat

W nie do końca wyjaśnionych okolicznościach trójwymiarowa mapa Europy zniknęła na ponad 100 lat i pojawiła się ponownie w 2014 roku. Po tym, jak naukowcy przeanalizowali zaobserwowane znaki i ryciny, zaczęli podejrzewać, że mają do czynienia z mapą. Ich zdaniem wgłębienia mają przedstawiać dolinę rzeki Odet, natomiast kilka innych linii wydaje się odzwierciedlać jej dopływy.