Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie protezy ramion sterowane siłą umysłu

Międzynarodowy zespół naukowców stworzył system zintegrowany z nerwami pacjenta, który umożliwia mu kontrolowanie protezy za pomocą myśli.

Osoby, które jak do tej pory korzystały z urządzenia przekonują, że dostarcza ono wrażeń przypominających prawdziwy dotyk. Trzech pacjentów żyje z takimi sztucznymi ramionami od kilku lat. Rozwiązanie opiera się na wykorzystaniu tzw. protezy nerwowo-mięśniowo-szkieletowej, a odczucia są tak realistyczne, iż nie potrzeba specjalnego przeszkolenia, aby z niej korzystać.

Proteza jest chirurgicznie przymocowana do istniejącej części kończyny pacjenta. Elektrody są wszczepiane w mięśnie i nerwy, dzięki czemu użytkownik może otwierać i zaciskać dłoń oraz poczuć sprzężenie zwrotne. W kciuku protezy wbudowane są czujniki siły, które mierzą kontakt i nacisk. Dane są następnie przesyłane do mózgu, pozwalając użytkownikowi poczuć, gdy czegoś dotyka, określić jego cechy charakterystyczne i siłę nacisku jaki wywiera na dany obiekt.

Czytaj też: Sztuczny mózg tego robota dopasowuje jego sposób chodzenia do sytuacji

Autorzy projektu twierdzą, że trzech pacjentów ze Szwecji żyje z tym urządzeniem od trzech do siedmiu lat. Jak do tej pory było ono bezpieczne, stabilne i użyteczne, co potwierdzają użytkownicy protez.