WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Trudny do przetworzenia plastik dostanie drugie życie w głośnikach

Kolejny pomysł na Kickstarterze powinien spodobać się zwłaszcza tym, którzy mają bzika na punkcie recyklingu i ochrony środowiska. Firma Gomi z Wielkiej Brytanii wzięła na celownik tak zwane elastyczne tworzywa sztuczne, których przetworzenie nie należy do najprostszych czynności i postanowiła stworzyć z nich nowe bezprzewodowe głośniki.

„Korzystając z naszych głośników Bluetooth chcemy przechwycić strumień odpadów, który w przeciwnym razie byłby składowany lub spalany. Elastyczne tworzywa sztuczne/LDPE są powszechnie uważane za nienadające się do recyklingu przez brytyjskie rady, więc pomyśleliśmy, że będzie to idealny materiał do wykorzystania i pokazania, że dzięki innowacyjnemu projektowi ten materiał może okazać się cenny i nie musi być marnotrawstwem dla naszego środowiska.” – powiedział przedstawiciel Gumi.

Oczywiście w grę wchodzą wyłącznie same obudowy głośników o wymiarach 138 x 270 x 80 mm, które skrywają całą elektronikę. Mowa o pojedynczym tweeterze, głośniku średniotonowy, module Bluetooth 4.0 i baterii wytrzymującej do 18 godzin grania. W kwestii obudowy mowa dokładnie o trzech elementach, które wytapia się z około stu stopionych i następnie skompresowanych plastikowych toreb. Proces obejmuje też ręczne tworzenie wzorów przypominających marmur, co sprawia, że ​​każdy głośnik wygląda niepowtarzalnie.

Gumi zamierza pozyskiwać potrzebne materiały m.in. od lokalnych hurtowników w mieście Sussex, czy gospodarstw domowych i nadal szukają innych sposobów przechwytywania nienadających się do recyklingu elastycznych tworzyw sztucznych. Aby sfinansować produkcję, firma zdecydowała się na Kickstartera, wyceniając głośnik na 260$ i obiecując wysyłki w listopadzie, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Czytaj też: Najmniejsza na świecie latarka ufundowana na Kickstarterze

Źródło: New Atlas