WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Trwa drukowanie mieszkania TECLA z gliny we Włoszech

Najnowszy projekt włoskiej firmy WASP i Mario Cucinella Architects jest idealnym przykładem zrobienia kroku w tył, idąc z duchem technologii. Dlaczego? Już tłumaczę.

Wspomniany projekt dotyczy bowiem drukowania w 3D mieszkań z gliny i już teraz trafił do realizacji w prototypowej formie TECLA na obrzeżach Bolonii we Włoszech. Ten polega na stworzeniu okrągłego mieszkanka zbudowanego przy użyciu wyłącznie materiałów wielokrotnego użytku i tych z recyklingu.

Ogólna konstrukcja obejmuje termoizolację, wentylację i zbieranie wody w ramach jednej struktury. Unikalny kształt kopuły mieszkania stanowi skuteczny sposób na zamknięcie budynku bez konieczności stosowania konstrukcji wsporniczych. Ponadto projekt został opracowany w taki sposób, aby można go było łatwo dostosować do drukowania w różnych miejscach i warunkach klimatycznych.

Mieszkanie Tecla, drukowanie z gliny, mieszkanie z gliny, gliniana TECLA

Pierwszy prototyp TECLA będzie składał się z dwóch podstawowych modułów o łącznej powierzchni 55 metrów kwadratowych i maksymalnej wysokości 4 metrów. Proces budowy obejmuje fazę kopania i mieszania, w której lokalny teren jest mieszany z wodą i dodatkami przed rozpoczęciem budowy. Inżynierowie najpierw analizują próbki gleby, zanim przystąpią do drukowania zewnętrznej struktury domu. Ta faza drukowania obejmuje zebranie mieszanki gliny i wprowadzenie jej do różnych form, warstwa po warstwie, aż do uzyskania pożądanego kształtu.

Mieszkanie Tecla, drukowanie z gliny, mieszkanie z gliny, gliniana TECLA

Każdy dom TECLA obejmuje salon, sypialnię, łazienkę, drzwi wejściowe i świetlik na samej górze. Wykończenie wnętrz i meble zostaną specjalnie dostosowane do projektu z wglądem na ich pochodzenie i późniejsze powtórne wykorzystanie. Mieszkania mają być bardzo otwarte i elastyczne, choć na początku pozbawione okien.

TECLA otrzymało pozwolenie na budowę w maju tego roku, drukowanie rozpoczęło się we wrześniu, a jego zakończenie zaplanowano na początek marca 2020 roku.

ŹRÓDŁO: New Atlas