Gotowi na kolejny wielki wynalazek na rynku akumulatorów? Tym razem naukowcy z JAIST, czyli japońskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali przykład trwałego akumulatora litowo-jonowego, który jest w stanie wytrzymać nawet 5 lat użytkowania bez znaczącej utraty energii.
Nowy materiał pozwolił opracować rekordowo trwały akumulator litowo-jonowy
Japońscy naukowcy odkryli, że nowy materiał (z ang. bis-imino-acenaphthenequinone-paraphenylene) może znacząco wzbogacić elektrodę dodatnią, jako materiał wiążący. To substancja używana do pokrycia elektrody, która pozwala zapobiec rozpadowi materiału elektrody i jego degradacji w ramach ciągłych cyklów ładowania i rozładowywania.
Czytaj też: 5 minut ładowania i 160 km zasięgu – takie możliwości zapewnią akumulatory StoreDot
Zwykle w ogniwach litowo-jonowych, budujących zestawy akumulatorowe, stosuje się anody grafitowe powlekane polifluorkiem winylidenu (PVDF) o trwałości około 500 cykli ładowania przy pełnej (znamionowej) pojemności. Te po pół tysiącu cykli ograniczały pojemność do 65%.
Wedle badań JAIST, nowy materiał do powlekania anod jest w stanie wytrzymać 1700 cykli ładowania, utrzymując pojemność baterii na poziomie 95%. Przekładając to na praktyczne użycie, w przypadku smartfona ładowanego przynajmniej raz dziennie, oznacza to prawie 5 lat pełnej sprawności baterii.