Reklama
aplikuj.pl

Trzeci lot Stratolaunch przybliżył tego giganta do kolejnego kamienia milowego

Trzeci lot Stratolaunch, samolot Roc, Samolot Stratolaunch

Samolot Stratolaunch zwany też mianem Roc, zaliczył właśnie trzeci lot testowy 16 stycznia bieżącego roku po 9 miesiącach od poprzedniego testu, rozpoczynając w dobrym stylu nowy rok dla firmy. Ta ma zamiar w 2022 roku znacznie zwiększyć liczbę lotów i zabrać na pokład tego największego pod kątem rozpiętości skrzydeł przynajmniej raz hipersoniczny pojazd testowy Talon.

Kolejny kamień milowy dla samolotu Roc i jego pojazdów hipersonicznych Talon. Zakończono pomyślnie trzeci lot Stratolaunch

Wedle ogłoszenia samolot Roc wystartował z Mojave Air and Space Port w Kalifornii o godzinie 11:47 czasu wschodniego. Samolot powrócił na to samo lotnisko cztery godziny i 23 minuty później po wzniesieniu się na wysokość ponad 7160 metrów i osiągnięciu maksymalnej prędkości 330 kilometrów na godzinę. Lot spełnił wszystkie cele firmy, a w tym sprawdził działanie wysuwanego podwozia w lewym kadłubie.

Po zmianie właściciela samolot Roc będzie teraz służył, jako platforma startowa dla pojazdów rozwijających prędkości hipersoniczne o nazwie Talon. Te mają zaoferować klientom sposób szybkiego testowania zaawansowanych technologii lotnictwa, dlatego Talon-A jest elastyczny pod kątem modyfikacji i jest wielokrotnego użytku. Mierzy przy tym 8,5 metra długości, jego rozpiętość skrzydeł sięga 3,4 metra, a waga 2722 kg.

Czytaj też: Jednostopniowy samolot kosmiczny w planach Radian. Ma wznosić pasażerów na orbitę z tradycyjnych lotnisk

Chociaż nie znamy daty kolejnych testów z udziałem samolotu Stratolaunch, jak i Talon, to wiemy, że następne sprawdziany będą obejmować chowanie całego podwozia samolotu, zrzucenie prototypowego pojazdu TA-0 nad Pacyfikiem i próbę wystartowania w powietrzu napędzanego już prototypu TA-1.