Reklama
aplikuj.pl

Trzydzieści lat danych ujawnia co zabija rafy koralowe

rafy koralowe, umieranie rafy koralowe, zabijanie rafy koralowe, azot rafy koralowe, ocieplenie rafy koralowe

Rafy koralowe to jeden z najbardziej zagrożonych ekosystemów na naszej planecie. Umierają one w zastraszającym tempie. Naukowcy przypisują bielenie koralowców i ich śmierć stresom środowiskowym a w szczególności ocieplaniu się wód.

Nowe badanie ujawnia, co tak naprawdę zabija rafy koralowe. Naukowcy przyjrzeli się 30-letnim danym z Looe Key Reef. Odkryli oni, że problem bielenia wynika nie tylko z ocieplania planety, ale także ze wzbogacania azotem.

Czytaj też: Gigantyczna burza pokryła północny biegun Marsa

Niewłaściwie oczyszczone ścieki, nawozy czy gleba podnoszą poziomu azotu w wodach, który głównie powoduje głód dotyczący fosforu wśród koralowców. Rafy koralowe wymiary więc na długo przez podnoszeniem się temperatur wód.

Spływanie składników z ziemi do wody podniosło stosunek azotu do fosforu. Powoduje to ograniczony dostęp do tej drugiej substancji co wpływa na stres metaboliczny i wymieranie koralowców. Stężenia azotu aktualnie są powyżej krytycznych co pokazuje skalę problemu.

A jak bardzo rafy znikają? W 1984 roku pokrywały one 34% z Looe Key Reef. W 208 roku było to już zaledwie 6%. Musimy więc podjąć pewne kroki chroniące koralowce – inaczej je utracimy.

Czytaj też: Dlaczego szympansy nie wyewoluowały tak samo jak ludzie?

Źródło: Phys