Reklama
aplikuj.pl

Wiemy kiedy TSMC ruszy z produkcją układów w procesie 3 nm Plus

3 nm Plus, TSMC 3 nm Plus, produkcja 3 nm Plus

Firma TSMC ogłosiła, że w 2023 roku czeka nią coś wyjątkowego, bo rozpoczęcie produkcji czegoś nowego dla Apple. Innymi słowy, wtedy to ruszy układów w procesie 3 nm Plus.

3 nm Plus od TSMC

Trudno obecnie rozeznać się we wszystkich opracowywanych i nadal wykorzystywanych procesach produkcji krzemu, ale ogłoszenia na bieżąco jako-tako pozwalają się w tym zorientować. Dziś z kolei możemy zaznaczyć w kalendarzyku start ruszenia procesu produkcyjnego 3 nm Plus.

Czytaj też: Jak 128 rdzeni wypada w Cinebench R23?
Czytaj też: Głośniki Bugatti Royale, czyli luksus wjeżdża do domów
Czytaj też: G.Skill prezentuje swoje pierwsze AiO ENKI

specyfikacja procesora Apple M1X, Apple M1X, M1X

Nie ma informacji na temat tego, co dokładnie 3 nm Plus wykorzystuje i oferuje w porównaniu z podstawowym procesem 3 nm. Może więc to oznaczać praktycznie wszystko – od większej gęstości tranzystorów, po lepszą efektywność energetyczną aż po wyższe częstotliwości pracy. Może też to być po prostu połączenie tego trio w jednym.

Czytaj też: Millenium Bank w AppGallery. Polska appka zwiedza Chiny
Czytaj też:
Gelid wprowadza na rynek wentylator 140 mm LYRA RGB
Czytaj też:
Facebook płacze, Apple zakazuje, a ja piję kawę i to z ekscytacją obserwuję

Warto przy okazji zauważyć, że oryginalny 3 nm proces produkcyjny ma zapewnić 15% wzrost wydajności w porównaniu z obecnym topowym węzłem 5 nm. Dodatkowo zmniejszy względem niego zużycie energii o 30% i zwiększy gęstość o nawet 70%.