Reklama
aplikuj.pl

Pod starożytną świątynią znaleźli tunel. Trop prowadzi do Kleopatry

Archeolodzy prowadzący wykopaliska pod starożytną egipską świątynią odnaleźli tunel. Jedna z hipotez sugeruje, że prowadzi on do grobu Kleopatry.

Badania są prowadzone na terenie starożytnego portu Taposiris Magna, położonego 45 kilometrów od Aleksandrii. Znaleziony tam tunel ma długość 1305 metrów i w przeszłości najprawdopodobniej służył do dostarczania wody tysiącom okolicznych mieszkańców.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja zabrała się za archiwalne zdjęcia. Sprawdź jak sobie radzi

Umiejscowiono go około 20 metrów pod ziemią, a dotychczasowe ustalenia sugerują, iż budowla jest niemal identyczna jak słynny tunel Eupalinosa. Ten można podziwiać na Samos, greckiej wyspie we wschodniej części Morza Egejskiego. Jego rolą również było transportowanie wody.

Świątynia z Taposiris Magna ma bardzo bogatą przeszłość, ponieważ doświadczyła między innymi trzęsień ziemi, które doprowadziły do licznych zniszczeń. Znaleziony pod powierzchnią tunel pochodzi z okresu ptolemejskiego (304 p.n.e. do 30 p.n.e.). Wtedy to Egiptem rządziła dynastia królów wywodząca się od jednego z generałów Aleksandra Wielkiego.

Czytaj też: Życie pozaziemskie w Arktyce. Jak nowe odkrycie może pomóc?

W tunelu znaleziono również dwie głowy: jedna z nich prawdopodobnie przedstawia króla, a druga reprezentuje inną wysoko postawioną osobę. Nie wiadomo natomiast, kto dokładnie został uwieczniony na tych artefaktach. Poza nimi w tunelu znajdowały się monety i pozostałości posągów egipskich bóstw.