Reklama
aplikuj.pl

Życie pozaziemskie w Arktyce. Jak nowe odkrycie może pomóc?

Życie pozaziemskie w Arktyce

Ostatnia ekspedycja do odkrytego w 2014 roku ujścia hydrotermalnego w Oceanie Arktycznym o nazwie Aurora zasugerowała, że ten może zawierać wskazówki do znalezienia życia na innych planetach i ich księżycach. Innymi słowy, naukowcy są zdania, że dzięki tej naturalnej formacji można badać życie pozaziemskie w Arktyce.

Najnowsze ustalenia na temat Aurory budzą nadzieję lepszego zbadania tego, jak może wyglądać życie pozaziemskie

Otwory hydrotermalne na dnie oceanów nie są niczym nowym i odkryta Aurora nie sprawiała początkowo aż tak dużego wrażenia na naukowcach, choć jest zaskakująco wielki, mierząc ponad 100 metrów szerokości. Jednak podczas drugiej ekspedycji badacze stwierdzili, że jego badanie może pomóc naukowcom w poszukiwaniu oznak życia na Europie i Enceladusie, czyli kolejno księżycu Jowisza i Saturna, jako że te dwa mogą pochwalić się podpowierzchniowymi oceanami.

Czytaj też: Diody tworzone nowym sposobem. I to zaskakująco łatwym

W porównaniu z innymi wulkanicznymi otworami, które są zbudowane z bazaltu, pióropusze z otworu Aurora mają wyższe wartości metanu i przypominają otwory wpływu ultramafickiego. Skały ultramafickie to z kolei prymitywne skały obecne we wnętrzu Ziemi, których skład przypomina skład meteorytów.

To właśnie one (te skały wraz z ich gorącą wodą) mogą zapewnić ciekawe wnioski co do badań nad życiem pozaziemskim. Oprócz dostarczania wskazówek na temat oznak życia, takie otwory wentylacyjne są również miejscami o znaczeniu gospodarczym z racji dużych złóż miedzi i złota (via Nature Communications).