Reklama
aplikuj.pl

Ta turbina wiatrowa w ciągu doby wyprodukowała rekordową ilość energii

Turbina wiatrowa Siemens Gamesa

Tyle energii w ciągu 24 godzin nie udało się do tej pory wyprodukować z pojedynczej turbiny wiatrowej. Rekord o wartości 359 megawatogodzin ustanowił w warunkach lądowych prototyp morskiej turbiny Siemens Gamesa SG 14-222 DD. Urządzenie wejdzie do seryjnej produkcji w 2024 roku.

Siemens Gamesa SG 14-222 DD to jedna z największych turbin wiatrowych na świecie. Dorównuje mocy nominalnej największych turbin GE Haliade-X (14 MW) i jest tylko nieznacznie w tyle za gigantycznymi 15-megawatowymi platformami Vestas i światowym liderem w dziedzinie turbin offshore, monstrualnym MingYang 16 MW.

Turbina wiatrowa SG 14-222 DD wykorzystuje trzy kolosalne lemiesze o długości 108 metrów, tworzące razem okrąg o powierzchni 39 000 m2

Turbina ma moc 14 MW, ale niczym auto Vina Diesla oferuje swoisty tryb “nitro”, czyli funkcję, dzięki której może zwiększyć produkcję energii do 15 MW. Funkcja zwiększania mocy monitoruje warunki specyficzne dla miejsca i pozostaje aktywna przez około 98% czasu, wyłączając się tylko w przypadku wiatru sztormowego lub nadmiernych turbulencji. 

Czytaj też: Powstaje chińska turbina wiatrowa. Może być największą tego typu na świecie

Prototyp został zbudowany na lądzie pod koniec 2021 roku w duńskim ośrodku testowym turbin wiatrowych w Osterild i tam osiągnął swój rekord. Jest tylko o 1 MWh niższy od teoretycznego maksimum 360 MWh, które ta turbina mogłaby zebrać, gdyby pracowała ze szczytową wydajnością przez 24 godziny z rzędu.

Jak podaje serwis swiatoze.pl, niedawno działanie rozpoczęła największa morska farma wiatrowa na świecie. Hornsea 2 zarządzana przez duńską firmę Orsted, składa się z 165 turbin o łącznej mocy 1,3 GW. Mieści się w odległości 89 km od brytyjskiego Yorkshire Coast. Zbudowano ją obok siostrzanej morskiej farmy wiatrowej Hornsea 1. W planach jest budowa 3. i 4. farmy.

Docelowo wszystkie cztery farmy Hornsea mają mieć moc 7,2 GW, a plany Zjednoczonego Królestwa, zakładają uzyskanie do 2030 roku aż 50 GW mocy z morskiej energii wiatrowej.