Powstaje chińska turbina wiatrowa z potencjałem na miano największej na świecie

Powstaje chińska turbina wiatrowa,

Kilka dni temu informowaliśmy, że największa na świecie morska turbina wiatrowa zaczęła działać, a dziś dowiedzieliśmy się o konkurencie dla niej. Obecnie powstaje bowiem chińska turbina wiatrowa MySE 16.0-242, która przewyższa potencjałem energetycznym 14-megawatową Haliade-X 14 od GE.

Chińska turbina wiatrowa MySE 16.0-24 to, na papierze, ostatni największy projekt tego typu

Firma MingYang Smart Energy z siedzibą w Zhongshan w Chinach, jest w trakcie budowy swojej największej dotychczas morskiej turbiny wiatrowej w postaci MySE 16.0-242. Kiedy ten 242-metrowy kolos ruszy, będzie w stanie generować całe 16 megawatów mocy, zapewniając dostęp do zielonej, darmowej energii aż 20000 gospodarstwom domowym w ciągu 25 lat eksploatacji. Będzie to równoznaczne z wyeliminowaniem ponad 1,6 miliona ton emisji dwutlenku węgla.

Czytaj też: Turbina pływowa ważąca 680 ton rozpoczęła wytwarzanie energii

Reklama

Pojedyncza turbina MySE 16.0-242 będzie wytwarzać 80000 MWh energii elektrycznej rocznie, czyli o 45% więcej względem swojego poprzednika – MingYang MySE 11.0-203. Nic w tym dziwnego, bo kiedy rozpocznie swoje działanie, jej trzy łopaty o długości 118 metrów będą obejmować obszar o powierzchni aż 46000 metrów kwadratowych.

Czytaj też: Domowa spirulina, czyli hodowla prozdrowotnych alg z Bloom

Zanim to jednak nastąpi, trochę czasu minie, bo prototyp ma zacząć działać w 2022 roku, instalacja na miejscu docelowym ma mieć miejsce w pierwszej połowie 2023 roku, a najważniejszy etap komercyjnej produkcji w pierwszej połowie 2024 roku. Możemy być jednak pewni, że to dopiero początek powiększania turbin wiatrowych. Zapewne dlugo będziemy informować Was o jeszcze większych projektach, bo im większa jest turbina wiatrowa, tym więcej energii generuje, dzięki czemu jej koszt w stosunku do energii znacząco spada.