Reklama
aplikuj.pl

Rusza budowa tureckiego statku patrolowego typu Hisar

tureckiego statku patrolowego typu Hisar, statku patrolowego typu Hisar, typ Hisar

W stoczni Marynarki Wojennej w Stambule rozpoczęła się budowa blokowa głównego okrętu typu Hisar w postaci TCG Akhisar. Poinformowała o tym 8 kwietnia turecka państwowa firma ASFAT, ogłaszając, że zakończyła krytyczną fazę projektowania rodzimego morskiego okrętu patrolowego klasy Hisar.

W stoczni ruszyła już budowa tureckiego statku patrolowego typu Hisar

O pierwszym okręcie typu Hisar mogliście już wcześniej usłyszeć, bo ceremonia cięcia stali na ten egzemplarz OPV odbyła się 15 sierpnia 2021 roku, a model okrętu w skali 1:1 został po raz pierwszy zaprezentowany na targach IDEF 2021 w Stambule w dniach 17-21 sierpnia 2021 roku. Nadmieniony skrót OPV oznacza Offshore Patrol Vessel, czyli dotyczy programu zainicjowanego w celu zaspokojenia potrzeb tureckich sił morskich, który obejmuje plan budowy 10 statków.

Te okręty będą miały za zadanie wykonywać misje wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznania, a przy tym poszukiwania i ratownictwa, walki z terroryzmem, operacji interwencyjnych i specjalnych na morzu. Będą więc w dużej mierze wszechstronne, łącząc na swoim pokładzie napęd główny CODELOD (COmbined Diesel-eLectric Or Diesel) o zasięgu 8334 km.

Czytaj też: Chiny dostarczyły Serbii przeciwlotnicze pociski FK-3

Na pokładzie o długości 99,56 metra i szerokości 14,42 metra znajdzie się miejsce na 104 osoby, a jeśli interesują Was korzenie typu Hisar, to zapewne zaciekawi Was fakt, że wywodzi się on z korwety klasy MILGREM.