WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Twórca lalki Barbie stworzył też kilka śmiercionośnych rakiet

Zapewne każdy z Was kojarzy tę najpopularniejszą lalkę, której wcielenia są marzeniem wszystkich dziewczynek od najmłodszych lat. Jednak czy wiedzieliście, że twórca Barbie ma na swoim koncie pracę przy prawdziwych rakietach bojowych?

Tę historię ujawnił nam ostatni odcinek serii The Toys That Made Us od Netflixa, który zajął się w nim czymś (mogłoby się wydawać) prozaicznym, czyli tym, jak w ogóle powstała Barbie firmy Mattel. Okazuje się, że odpowiedzialny za nią Jack Ryan, który po ukończeniu uniwersytetu w Yale pracował jako inżynier w firmie Raytheon, z której uciekł do Mattel po propozycji od ówczesnego prezesa, Rutha Handlera, dotyczącej stanowiska szefa badań i rozwoju.

Finalnie Ryan zaprojektował i opatentował oryginalną, pierwszą lalkę Barbie. Sam kontrakt z firmą zapewniał mu 1,5% zysku ze sprzedaży stworzonych zabawek, więc śmiało możemy stwierdzić, że do śmierci w 1991 roku pławił się w bogactwie. Początkowo bowiem Barbie sprzedawała się za 3$, a to, że sprzedano 300000 egzemplarzy tylko w 1959 mówi samo za siebie. W 2009 szacowało się, że tylko ten twór wygenerował przychód w wysokości 3 miliardów dolarów.

Jedna z pierwszych lalek Barbie

Jednak te same ręce, które stworzyły Barbie, pomogły też w projektowaniu systemów pocisków kierowanych Sparrow i Hawk, półaktywnym samonaprawdzającym pocisku powietrze-powietrze i ziemia-powietrze.

Czytaj też: Największa na świecie laguna do serfowania powstanie w Południowej Korei

Źródło: Popularmechanics