WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Twórca sieci stworzy platformę z większą kontrolą danych przez użytkownika

Być może kiedyś obiło się Wam o uszy nazwisko Tima Bernersa-Lee. Mężczyzna jest jednym z twórców sieci. To on stworzył HTML oraz pierwszą stronę internetową opartą na tym języku. Teraz mężczyzna zamierza rozpocząć kolejny projekt, tym razem związany ze zwiększeniem prywatności użytkowników oraz ich kontroli nad danymi. 

Berners-Lee uważa, iż sieć powinna być miejscem dla każdego. Problem w tym, że obecnie jest ona wykorzystywana przez potężne podmioty, które wykorzystują zwykłych użytkowników dla osiągania własnych korzyści. Nawet, jeśli w ten sposób poważnie naruszają normy etyczne jak i prawne. Mężczyzna rozpoczął więc współpracę z naukowcy z MIT, która ma zaowocować powstaniem platformy zwanej obecnie Solid.

Berners-Lee dodał, że należy zmienić obecne trendy i oddać władzę w ręce użytkowników. Jego zdaniem jest to niedopuszczalne, by giganci sprawowali tak dużą kontrolę nad danymi zwykłych obywateli. Solid miałaby działać w oparciu o manualny wybór każdego użytkownika dotyczący tego, które informacje zostaną udostępnione, a które nie.

Aby doprowadzić do rozwoju pomysłu, Berners-Lee wziął urlop w World Wide Web Consortium i podjął współpracę z MIT w jego nowo powstałej firmie zwanej Inrupt. Jej założenia brzmią dość tajemniczo i skupiają się na „dostarczeniu użytkownikom nowych doświadczeń, które w obecnej sieci nie są możliwe”.

[Źródło: neowin.net; grafika: AP]