Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy oszacowali, ile gatunków drzew pozostaje nieznanych nauce. Tysiące czekają na odkrycie

kosmos astronomia

Dzięki międzynarodowej współpracy naukowcy doszli do wniosku, że na Ziemi występuje łącznie około 73 000 gatunków drzew. Sęk w tym, że jak do tej pory skatalogowano ich znacznie mniej.

Zdaniem autorów badania, na odkrycie czeka co najmniej 9200 gatunków drzew, które jak do tej pory były pomijane w oficjalnych analizach. Kluczowe w przeprowadzonych obliczeniach okazały się dwie bazy danych: Global Forest Biodiversity Initiative oraz TreeChange. Dokładne ustalenia w tej sprawie są dostępne na łamach PNAS.

Czytaj też: Drzewny kłusownik namierzony. Pomogło śledzenie DNA

Naukowcy wykorzystali dotychczas zebrane dane, aby stworzyć siatkę złożoną z ponad dziewięciu tysięcy komórek o wymiarach 100 × 100 km. W międzyczasie wprowadzone zostały poprawki uwzględniające bogactwo biomów w różnych regionach. Ostatecznie badacze doszli do wniosku, że na całej Ziemi występuje około 9200 gatunków drzew, które nie zostały jeszcze opisane. Mimo to takie szacunki są dość ogólne, ponieważ w niektórych obszarach możliwości prowadzenia analiz są bardzo ograniczone.

Niemal połowa czekających na odkrycie gatunków drzew występuje w Ameryce Południowej

Nasze szacunki w skali kontynentalnej pokazują, że około 43 procent wszystkich gatunków drzew na Ziemi występuje w Ameryce Południowej, za którą plasuje się Eurazja (22 procent), Afryka (16 procent), Ameryka Północna (15 procent) i Oceania (11 procent). […] Więcej nieodkrytych gatunków prawdopodobnie występuje w Ameryce Południowej niż na jakimkolwiek innym kontynencie.

wyjaśniają autorzy

Czytaj też: Mechaniczne drzewa pochłaniające CO2. Niezwykły pomysł na walkę ze zmianami klimatu

Idąc dalej, nawet cztery tysiące nieodkrytych jeszcze gatunków drzew może występować na terenie Ameryki Południowej. To właśnie ten kontynent stanowi miejsce występowania rekordowo dużej liczby rzadkich gatunków (około 8200) oraz największego odsetka gatunków endemicznych, który wynosi 49 procent. Pokazuje to, jak ważna jest ochrona tamtych terenów, między innymi kurczącej się z roku na rok Amazonii.