Tytan, choć jest ksieżycem, ma rozmiary większe niż Merkury. Posiada też gęstą atmosferę, co czyni go jedynym takim księżycem na terenie Układu Słonecznego.
Co więcej, jego powierzchnia jest usiana rzekami i morzami – ale nie takimi, które znamy z Ziemi, lecz wypełnionymi m.in. etanem i metanem. Pod nimi występuje gruba skorupa lodu, a pod nią może znajdować się ciekły ocean, potencjalnie zawierający żywe organizmy.
Na tym jednak nie kończymy przekazywania interesujących wiadomości nt. Tytana. Z artykułu opublikowanego na łamach Nature Astronomy wynika bowiem, iż wspomniany księżyc narodził się znacznie bliżej Saturna i dotarł na obecną odległość (1,2 mln kilometrów) w ciągu 4,5 mld lat swojego istnienia.
Czytaj też: Zobaczcie największą mapę osuwisk skalnych na Księżycu
Oddziaływania między Saturnem a jego naturalnym satelitą przypominają te pomiędzy Ziemią a Srebrnym Globem. Przewidywano jednak, że – ze względu na odległość dzielącą Tytana i jego gospodarza – księżyc ten powinien oddalać się o maksymalnie 0,1 cm rocznie. Nowe analizy sugerują jednak coś zupełnie innego. Obserwacje wykazały, że Tytan oddala się od Saturna w tempie 11 centymetrów rocznie. Jest to ponad 100-krotnie szybciej niż wcześniej przewidywano.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News