WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

U psów wykryto nieznany dotychczas zmysł

Psie nosy są ok. 100 milionów razy bardziej czułe od ludzkich. Nie jest to jednak jedyna różnica, bowiem są one również w stanie wyczuwać promieniowanie cieplne.

Mimo, że do tej pory wykryto podobną zdolność u kilku innych zwierząt, to w przypadku psów udało się to po raz pierwszy. Aby tego dokonać, naukowcy z Uniwersytetu w Lund i Uniwersytetu Eötvösa Loránda wytrenowali trzy osobniki, które miały wybierać pomiędzy dwoma obiektami: nagrzanym do temperatury 31 stopni Celsjusza oraz takim w temperaturze otoczenia. Oba znajdowały się w odległości 1,6 m od psich nosów.

Warto zaznaczyć, że zwierzęta nie mogły w inny sposób (np. optyczny) wykryć tych różnic. Po przeszkoleniu okazało się, że psy są w stanie wykryć różnice jedynie na podstawie odbierania słabego promieniowania cieplnego. Kolejnym krokiem w badaniu była analiza mózgów 13 psób nalezących do różnych ras. Dzięki temu naukowcy zidentyfikowali obszar znajdujący się w lewej półkuli mózgowej, która prawdopodobnie jest odpowiedzialny za rozpoznawanie bodźców termicznych.

Wygląda na to, że nasze pupile odzedziczyły tę zdolność po wilkach, które wykorzystują ją podczas polowań.