WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

U wybrzeży Cypru znaleziono wrak rzymskiego statku w świetnym stanie

U wybrzeży Cypru znaleziono wrak rzymskiego statku w świetnym stanie

Archeolodzy działający na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru właśnie odkryli starożytny skarb. Chodzi o pierwszy w historii tego kraju wrak rzymskiego statku w niemal nienaruszonym stanie.

Nurkowie odnaleźli szczątki statku u wybrzeży Protaras, kurortu znanego z plaż. Niedaleko opalających się turystów znajdują się pozostałości starożytnego ładunku statku – tzw. amfory, czyli przypominające dzbanki z uchwytami naczynia używane do przechowywania oleju czy wina.

Czytaj też: Naukowcy natrafili na statek opisany przez Herodota 2500 lat temu

Te amfory pochodzą najprawdopodobniej z Syrii i Cylicji, wczesnej rzymskiej prowincji, która jest obecnie częścią południowego wybrzeża Morza Śródziemnego. Oczekuje się, że badanie tego wraku rzuci nowe światło na skalę handlu morskiego między Cyprem a resztą rzymskich prowincji wschodniej części Morza Śródziemnego.

Cypr jest znany z bogatej historii archeologicznej. W 2015 r. naukowcy odkryli grób liczący 2400 lat, który należał do bogatej rodziny zamieszkującej północną część kraju. Grobowiec pełen był artefaktów, w tym biżuterii, figurek, broni i naczyń. W tym samym roku archeolodzy natrafili na dwustronny, 1500-letni amulet z wypisanym 59-literowym palindromem. Obiekt odkryto w starożytnym mieście Nea Pafos w południowo-zachodnim Cyprze.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Znaleziono ostatni amerykański transatlantycki statek niewolniczy