WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Naukowcy natrafili na statek opisany przez Herodota 2500 lat temu

Naukowcy natrafili na statek opisany przez Herodota 2500 lat temu

Tajemnicza barka rzeczna, którą słynny grecki historyk Herodot opisał prawie 2500 lat temu, została w końcu odkryta. 

Herodot poświęcił 23 linie swojej „Historii” temu typowi łodzi, znanemu jako baris. Stało się tak po obejrzeniu budowy jednej z nich podczas podróży do Egiptu w 450 roku p.n.e. W swoich pracach Herodot opisał, jak długa barka posiadała jeden ster, który przechodził przez dziurę w kil, maszt z drewna akacjowego oraz żagle z papirusu.

Czytaj też: Grecki statek jest najstarszym dobrze zachowanym wrakiem na świecie

Współcześni archeolodzy nigdy jednak nie widzieli takiej łodzi, dopóki starożytne, zatopione miasto portowe Thonis-Heracleion nie zostało odkryte na egipskim wybrzeżu w roku 2000. Port ten szczycił się ponad 70 zatopionymi statkami datowanymi od ósmego do drugiego wiek p.n.e. Jedna z tych łodzi, odkryta niedawno przez archeologów, pasowała do opisu tajemniczej barki. W „Historii” Herodot opisuje, jak budowniczowie barki „wycinali deski o długości dwóch łokci (około 100 centymetrów) i układali je jak cegły”.

Starożytni Egipcjanie używali statków baris do transportu m.in. ryb, kamieni, a nawet wojsk wzdłuż Nilu. Ta z Thonis-Heracleion była również prawdopodobnie używana do przenoszenia towarów do oraz z emporium.  Baris przepływały z greckich i perskich terytoriów w dół Nilu do miast w dolinie, a także wywoziły egipskie towary, takie jak zboże lub sól do portów.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Na terenie Norwegii znaleziono statek wikingów ukryty pod cmentarzem