WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy natrafili na statek opisany przez Herodota 2500 lat temu

Tajemnicza barka rzeczna, którą słynny grecki historyk Herodot opisał prawie 2500 lat temu, została w końcu odkryta. 

Herodot poświęcił 23 linie swojej „Historii” temu typowi łodzi, znanemu jako baris. Stało się tak po obejrzeniu budowy jednej z nich podczas podróży do Egiptu w 450 roku p.n.e. W swoich pracach Herodot opisał, jak długa barka posiadała jeden ster, który przechodził przez dziurę w kil, maszt z drewna akacjowego oraz żagle z papirusu.

Czytaj też: Grecki statek jest najstarszym dobrze zachowanym wrakiem na świecie

Współcześni archeolodzy nigdy jednak nie widzieli takiej łodzi, dopóki starożytne, zatopione miasto portowe Thonis-Heracleion nie zostało odkryte na egipskim wybrzeżu w roku 2000. Port ten szczycił się ponad 70 zatopionymi statkami datowanymi od ósmego do drugiego wiek p.n.e. Jedna z tych łodzi, odkryta niedawno przez archeologów, pasowała do opisu tajemniczej barki. W „Historii” Herodot opisuje, jak budowniczowie barki „wycinali deski o długości dwóch łokci (około 100 centymetrów) i układali je jak cegły”.

Starożytni Egipcjanie używali statków baris do transportu m.in. ryb, kamieni, a nawet wojsk wzdłuż Nilu. Ta z Thonis-Heracleion była również prawdopodobnie używana do przenoszenia towarów do oraz z emporium.  Baris przepływały z greckich i perskich terytoriów w dół Nilu do miast w dolinie, a także wywoziły egipskie towary, takie jak zboże lub sól do portów.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Na terenie Norwegii znaleziono statek wikingów ukryty pod cmentarzem