Reklama
aplikuj.pl

U żółwia sprzed 240 mln lat zdiagnozowano nowotwór kości

Setki milionów lat temu żółw bez skorupy nabawił się choroby kości. Teraz, 240 milionów lat później, poznaliśmy diagnozę: nowotwór kości. Jest to prawdopodobnie najstarszy przypadek tej przypadłości jaki kiedykolwiek zanotowano wśród gadów, ptaków i ssaków.

Znalezienie nowotworu w tak starych kościach jest „raczej rzadkim zjawiskiem”, powiedział współautor badania, dr Bruce Rothschild, Nie dlatego, że wtedy nie występował – w rzeczywistości był tak powszechny wśród ówczesnych zwierząt, jak jest dzisiaj. Sęk w tym, że wykrywanie raka w skamielinach jest sporym wyzwaniem.

Czytaj też: Mikroplastiki znajdują się we wnętrznościach żółwi morskich na całym świecie

Korzystając z mikroskopii i tomografii komputerowej zespół naukowców zobrazował skamieniałą lewą kość udową pozbawionego skorupy żółwia z gatunku Pappochelys rosinae. Kość została odkryta w południowo-zachodnich Niemczech w 2013 roku. Pappochelys rosinae jest przodkiem współczesnych żółwi – inne znalezione wcześniej skamieliny sugerowały, że gad miał zaledwie 20 centymetrów i nie posiadał skorupy.

Obrazy ujawniły masę w warstwie kości zwanej okostną. Czasami może być trudno odróżnić raka od infekcji w tak starych kościach, jednak tutaj nie było oznak infekcji. Wyglądało na to, że badacze mieli do czynienia ze złośliwym okostnowym mięsakiem kościopochodnym, typem nowotworu kości. Jest to prawdopodobnie najstarszy przypadek znaleziony u gadów, ssaków i ptaków. Co więcej, rak kości występujący u tego stworzenia sprzed 240 milionów lat wygląda niemal identycznie, jak obecnie u ludzi.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Zatrzymanie komórek nowotworowych powstrzymuje rozwój raka