Reklama

Dzięki temu materiałowi ubrania przyszłości będą wygodne

oddychający materiał elektroniczny, oddychająca elektronika, oddychający materiał, oddychający inteligentny materiał,

Inżynierowie z North Carolina State University opracowali cienki, rozciągliwy rękaw z obwodami elektrycznymi, który pozwala skórze użytkownika oddychać.

Jak zapewne już myślicie, to kluczowe, kiedy w grę wchodzi rozwój ubrań przyszłości, które pomimo spełniania swojej głównej funkcji (bycia inteligentnymi ubraniami), muszą też być po prostu komfortowe. Samo „oddychanie” materiału już z góry zapewnia to, że użytkownik wytrzyma w nim dłużej i nie nabawi się podrażnień.

Za projekt odpowiada zespół badawczy, kierowany przez profesora inżynierii mechanicznej i lotniczej w NC State Yong Zhu (via New Atlas). Ten stworzył rozciągliwą folię polimerową z równomiernie rozmieszczonymi otworami, którą następnie zanurzono w roztworze zawierającym nanodruty srebra, a następnie wytłoczono na gorąco, aby uszczelnić nanodruty, tuż pod powierzchnią polimeru.

Jak stwierdził współautor, Shanshan Yao:

… [materiał] jest wyjątkowo cienki – grubość wynosi zaledwie kilku mikrometrów. Pozwala to na lepszy kontakt ze skórą, zapewniając elektronice lepszy stosunek sygnału do szumu.

Czytaj też: Te okulary pomogą ci w trzymaniu diety

Twórcy twierdzą, że materiał ten przewodzi elektryczność i ma „doskonałą stabilność w obecności potu i po długim użytkowaniu”. Został opracowany do użytku w technologiach biomedycznych i codziennego użytku.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News