Spożywanie słodkich napojów gazowanych czy alkoholu od lat wiąże się z licznymi chorobami. Naukowcy z Marilyn Cornelis i z Northwestern University przeprowadzili badania, które miały sprawdzić nasze preferencje dotyczące smaku i różnic w genach z nim związanych.
Badanie oparło się o dane 370 tysięcy osób z brytyjskiego biobanku oraz trzech amerykańskich badań. Napoje podzielono na dwie grupy: gorzkie (kawa, herbata, piwo itp.) oraz słodkie (napoje gazowane, soki itp.). Picie różnych płynów rejestrowana za pomocą kwestionariuszy a następnie przeprowadzono badanie asocjacyjne odnośnie tych smaków.
Czytaj też: Przechowywane dane w oligopeptydach mogą przetrwać tysiąclecia
Naukowcy odkryli, że to właśnie psychoaktywne właściwości napojów odpowiadają za preferencje danej osoby co do słodyczy lub gorzkości. Nie mają na to wpływu zmiany w genach co pokazuje, z czym borykają się osoby próbujący zmienić swoją dietę.
Ludzi lubią po prostu to, w jaki sposób kawa czy alkohol sprawiają, że się oni czują. Smak nie ma z tym nic wspólnego. Wiążemy więc gorycz kawy z dobrymi uczuciami dlatego nam ona smakuje, podobnie sprawa ma miejsce z alkoholem. Rzucić te nawyki jest więc znacznie ciężej niż do tej pory sądzono.
Czytaj też: Naukowcy studiują postępujący olbrzymi wir na oceanie o wielkości Kolorado z kosmosu
Źródło: Newatlas