W odpowiednich warunkach DNA może przetrwać tysiące lat, umożliwiając naukowcom badanie genomów starożytnych Egipcjan, pierwszych Brytyjczyków, a nawet wczesnych ludzkich przodków. Z drugiej strony RNA degraduje się znacznie szybciej i uważano, że niemożliwe jest odzyskanie go ze starszych próbek. Ale teraz naukowcy właśnie tego dokonali, izolując i sekwencjonując RNA 14 000-letniego wilka znalezionego na Syberii.
RNA jest „roboczą kopią” genów, dzięki czemu znika znacznie szybciej. W rezultacie od dawna uważano, że odzyskanie fragmentów RNA z dawnych komórek jest prawie niemożliwe. Ale było kilka wyjątków. Najstarszym RNA, które zostało odczytane i zweryfikowane, jest 700-letnia kukurydza. Z kolei najstarszy odzyskany, ale niemożliwy do sekwencjonowania fragment pochodził od 5000-letniego człowieka z Tyrolu.
Czytaj też: Znaleziono zamarzniętego wilka sprzed 50 tysięcy lat
Nowo przebadana próbka pochodzi od okazu zwanego Tumat Puppy, który jest zmumifikowanymi szczątkami wilka lub psa z plejstocenu, datowanymi na około 14 300 lat. Zespół wyizolował i przeanalizował RNA pobrane z tkanki wątroby zwierzęcia i porównał je z tkanką z dwóch znacznie nowszych próbek z XIX i XX wieku. Naukowcy z powodzeniem zsekwencjonowali RNA starszego zwierzęcia i potwierdzili, że jest reprezentatywne dla RNA całego stworzenia. W efekcie udało się znacząco pobić dotychczasowy rekord w tej dziedzinie.
[Źródło: newatlas.com; grafika: Northeastern Federal University]
Czytaj też: Odkryto świetnie zachowaną głowę wilka sprzed 40 tysięcy lat