WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Udało się wyhodować ludzkie naczynia krwionośne

Naczynia krwionośne są bardzo ważne i tworzą układ łączący wszystkie organy w naszym ciele. Zespół naukowców po raz pierwszy zdołał w laboratorium udoskonalić ludzkie naczynia krwionośne. Potem badacz z powodzeniem wszczepili je myszom. Wyniki eksperymentu mogą być przełomowe w leczeniu cukrzycy.

Jeden z naukowców zaangażowanych w projekt stwierdził, wyhodowane naczynia włosowate wyglądają, pachną i smakują tak jak ludzkie, dlatego nazwał je organoidami naczyń krwionośnych. Następnie zespół użył ich do modelowania naczyń wśród diabetyków. Stworzył odpowiednie środowisko na szalce Petriego, co pozwoliło śledzić ich zachowanie w związku z chorobą.

W tym procesie naukowcy zademonstrowali kluczowe rozwiązanie, które może potencjalnie zapobiec zmianom w naczyniach krwionośnych. Te zmiany nie tylko powodują cukrzycę, ale są również główną przyczyną śmierci. Dzięki posiadaniu „chorych” organoidów w warunkach laboratoryjnych, naukowcy będą w stanie prowadzić identyfikację nowych metod leczenia. Cukrzyca dotyka ogromną liczbę osób – szacuje się, że jest to 420 milionów ludzi na całym świecie. Niewiele jednak wcześniej wiadomo było o zmianach naczyniowych zachodzących u diabetyków.

Dodatkowo naukowcy związani z eksperymentem zaznaczają, że ich dokonania mogą być użyteczne również w innych kwestiach. Mowa m.in. o przeszczepianiu naczyń w celu przyspieszenia procesu gojenia ran.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: IMBA]

Czytaj też: Nerki wyhodowane w laboratorium posiadały komórki mózgu i mięśni