Reklama
aplikuj.pl

Udało się zaobserwować nietypowe zjawisko na powierzchni księżyca Neptuna

Tryton okrąża Neptuna, czyli ósmą planetę od Słońca położoną na zimnych obszarach Układu Słonecznego. Temperatury powierzchni oscylują wokół zera absolutnego, a ziemskie gazy zamarzają w tych warunkach. Atmosfera Trytona, która jest 70 000 razy mniej gęsta niż ziemska, składa się z azotu, metanu i tlenku węgla.

Te ekstremalne warunki doprowadziły do ​​niezwykłego odkrycia związanego z Trytonem. Międzynarodowy zespół naukowców użył teleskopu Gemini South, aby wskazać bardzo specyficzny sygnał podczerwieni wytwarzany, gdy cząsteczki tlenku węgla i azotu łączą się i wibrują jednocześnie. Tlenek węgla i azot absorbują różne długości fal światła podczerwonego, ale wibracje mieszaniny lodu pochłaniają dodatkową, odrębną długość fali, którą udało się zidentyfikować. Odkrycie pokazuje, jak ta lotna mieszanina może transportować materiał przez powierzchnię księżyca za pomocą gejzerów czy wywoływać sezonowe zmiany atmosferyczne.

Czytaj też: Hippocamp to najnowszy księżyc Neptuna

W atmosferze ziemskiej cząsteczki tlenku węgla i azotu występują w formie gazu, nie lodu. Azot cząsteczkowy jest dominującym gazem w powietrzu, którym oddychamy, a tlenek węgla jest rzadkim zanieczyszczeniem, które może być śmiertelne. Jednak na odległym Trytonie tlenek węgla i azot są w postaci stałej. Mogą przyjmować formę lodu bądź kondensować razem w lodowatej mieszance wykrytej w danych pochodzących z Gemini. Może ona powodować występowanie lodowych gejzerów na księżycu Neptuna.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Na Neptunie pojawiła się tajemnicza plama, która ciągle rośnie