Reklama
aplikuj.pl

Oto pamięć UFS 3.1 drugiej generacji od Western Digital dla smartfonów 5G

pamięć UFS 3.1 drugiej generacji,

Western Digital ujawniło swoją pamięć UFS 3.1 drugiej generacji. Ta powstała po to, aby „otworzyć nowe możliwości przed użytkownikami smartfonów 5G następnej generacji”, choć oczywiście nie tylko przed nimi. Wszystko rozbija się o nowy układ Western Digital iNAND MC EU551.

Jak ważna jest pamięć masowa w połączeniu z siecią 5G? O tym opowiada sama firma, a dokładniej mówiąc, Huibert Verhoeven, senior vice president działu Automotive, Mobile and Emerging Markets:

Wykorzystujemy smartfony praktycznie w każdym aspekcie naszego życia. W świecie sieci 5G, wszechobecnych sensorów i urządzeń smart czy sztucznej inteligencji, pojemność pamięci przeciętnego smartfona cały czas rośnie, jako że urządzenia te muszą sprawnie obsłużyć stawiane przed nimi zadania. Nasze nowe rozwiązanie UFS 3.1 iNAND pozwoli użytkownikom bez ograniczeń korzystać z rozbudowanych aplikacji i szybkiego transferu danych – do zabawy, pracy i nauki

– powiedział Huibert Verhoeven z Western Digital.

Czytaj też: Ładowarka Galaxy M22 Samsunga zawiedzie

Innymi słowy, sieć 5G sama w sobie nie wymaga tej pamięci, ale wraz z jej debiutem na rynku, smartfony rozwinęły się również w pozostałych kierunkach. Tak wydajna pamięć masowa jest potrzebna do nagrywania/odtwarzania filmów w wysokich rozdzielczościach, a także zabaw w rozszerzoną czy wirtualną rzeczywistością. Te treści nie tylko wymagają wysokich transferów, ale też zajmują sporo miejsca, a jak pewnie już zauważyliście, dziś smartfony 5G zwykło kojarzyć się z tymi „lepszymi”.

Pamięć UFS 3.1 drugiej generacji od WD

IDC szacuje z kolei, że już w całym 2021 roku smartfony obsługujące 5G będą stanowiły 40% globalnej sprzedaży, a w roku 2025 liczba ta wzrośnie do 69%. Razem z tym rosnąć będzie też zapotrzebowanie na wysokiej wydajności pamięci masowe, pozwalające na sprawną obsługę nowych aplikacji. Tu też wchodzi pamięć UFS 3.1 drugiej generacji, którą firma Western Digital wrzuci na rynek w formie układu Western Digital iNAND MC EU551.

Czytaj też: Kruger&Matz LIVE 9 – co oferuje nowy budżetowiec producenta?

Ta względem poprzedniej generacji wydaje się nie ewolucją, a rewolucją. Oferuje bowiem stuprocentową poprawę w zakresie szybkości losowego odczytu danych i 30% w zakresie sekwencyjnego. Po stronie zapisu usprawnia ten sekwencyjny o 90% i losowy o 40%. Pamięć dodatkowo zaprojektowano tak, by była zgodna z wymaganiami JEDEC UFS 3.1 i zagwarantowano jej też wsparcie najnowszej wersji technologii Write Booster, opartej na rozwiązaniu Western Digital SmartSLC 7 generacji i Host Performance Booster v2.0.

Czytaj też: Premiera Lenovo K13 Note, czyli gdzieś to już widzieliśmy

Pamięć Western Digital iNAND MC EU551 UFS 3.1 jest już dostarczana do producentów smartfonów w ramach testów. Masowe dostawy rozpoczną się w lipcu 2021 roku i zaoferują pojemności rzędu 128, 256 i 512 GB.