WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ujawniono 30 nowych gatunków pająków

Naukowcy z Institute of Zoology wraz z Chinese Academy of Sciences poświęcili lata swojej kariery na studiowanie zdumiewająco bogatej fauny w tropikalnym lesie Xishuangbanna. W niedawno opublikowanym artykule w ZooKeys ujawnili oni 30 nowych gatunków pająków, które zostały tam odkryte.

Lasy Xishuangbanna położone są w południowej części prowincji Yunnan- przepływa przez nie rzeka Mekong. Region znany jest ze swojej bogatej różnorodności biologicznej i jest jednym z niewielu miejsc w Chinach, które nadal utrzymują duże połacie lasu tropikalnego. Badanie takiego obszaru jest niezwykle ciężkie ze względu na specyficzny teren oraz ogromną ilość różnych gatunków zwierząt.

Profesor Shuqiang Li zajmował się tylko pająkami. Jego zespół wykorzystał różne metody zbierania próbek na obszarze około 200 hektarów. Badania trwały od 2006 roku. Dzięki nim, naukowcy zebrali informacje na temat ponad 700 gatunków pająków. Zaprezentowane 30 gatunków jest tylko częścią tego, co naukowcy mają w planie- łącznie do ujawnienia mają jeszcze ponad 100 nowych zwierząt. Profesor mówi:

Różnorodność biologiczna, której byliśmy świadkiem podczas naszych badań, jest częścią tego co lasy Xishuangbanna kryją w sobie. Pokazuje to jak bardzo ważna jest ich konserwacja i ile straciliśmy wycinając podobne tereny.

pajaki 1
pajaki2

Źródło: http://phys.org/