Reklama
aplikuj.pl

Jaki jest układ architektoniczny najstarszej świątyni świata?

Nasi przodkowie, prowadzący myśliwsko-zbieracki tryb życia, mogli zbudować najstarszą znaną na świecie świątynię – a to wszystko na planie geometrycznym.

Neolityczne miejsce, zwane Göbekli Tepe, znajduje się w południowo-wschodniej Turcji. Słupy stanowiące jego podstawy zostały ustawione w kształcie litery T, ozdobiono rysunkami zwierząt, abstrakcyjnymi symbolami oraz ludzkimi rękami. Są one ustawione w gigantyczne koła i owale, a każda struktura składa się z dwóch dużych centralnych filarów otoczonych mniejszymi.

Göbekli Tepe zbudowano ok. 11 000 – 12 000 lat temu, setki lat przed pojawieniem dowodów na udomowienie zwierząt czy hodowlę roślin. Wygląda więc na to, że budowa świątyni była efektem wysiłków ludzi żyjących trybem myśliwsko-zbierackim.

Czytaj też: Dzięki archeologom możemy poznać losy ogromnego słonia sprzed 300 000 lat

Naukowcy sądzą, że złożoność projektu musiała wymagać schematu, który budowniczowie wykorzystali jako przewodnik przy tworzeniu większych konstrukcji. Niemiecki archeolog Klaus Schmidt odkrył to miejsce w 1994 roku. Jego dokonanie wywołało wiele kontrowersji i zakwestionowało długoletnią teorię, że zorganizowane kulty religijne pojawiły się dopiero po tym, jak ludzkość „opanowała” rolnictwo. Niektóre z megalitów Göbekli Tepe (mogących mieć do 5,5 metra wysokości i ważyć nawet 50 ton) są czyste, podczas gdy inne pokryto symboli i sylwetkami zwierząt, takich jak lisy, lwy, byki, węże czy owady.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News