Reklama
aplikuj.pl

Wiemy, kiedy ten układ podwójny gwiazd stanie się nową klasyczną

Około 2083 roku na nocnym niebie pojawi się gwiazda równie jasna jak Syriusz. Na podstawie zdjęć teleskopowych sprzed 130 lat, astronomowie doszli do wniosku, że gwiazda podwójna V Sagittae, znajdująca się 1100 lat świetlnych od Ziemi, stanie się tzw. nową klasyczną.

Obecnie V Sge nie jest zbyt interesującym obiektem. Ze zmienną jasnością, która osiąga wielkość rzędu 9,6, układ ten nie jest widoczny gołym okiem. Jednak analiza zdjęć gwiazdy zebranych od 1890 roku pokazuje, że para gwiazd zwiększyła jasność dziesięciokrotnie, między początkiem lat dziewięćdziesiątych a ostatnią dekadą.

Jest to istotne, ponieważ V Sge jest niezwykle ekstremalnym przykładem układu kataklizmicznego. Są to układy składające się z dwóch lub więcej gwiazd, w których jedna gwiazda znajduje się na orbicie wokół białego karła. Z czasem siła grawitacji białego karła powoduje wciągnięcie gwiazdy normalnej, która zbiera się na powierzchni białego karła.

Co ciekawe, V Sge jest 100 razy jaśniejsza niż jakikolwiek inny znany układ kataklizmiczny. Oznacza to, że generuje potężny wiatr słoneczny, który w perspektywie wielu lat może doprowadzić do powstania nowej klasycznej.

Jak twierdzą autorzy badania, w ciągu kilku następnych dekad, gwiazda będzie się szybko rozjaśniać. Około 2083 roku jej przyrost będzie dynamicznie wzrastał, a w ostatnich momentach cała masa giwazdy towarzyszącej zostanie włączona do białego karła, emitując potężny wiatr o niebywałej jasności.

W końcu obie gwiazdy stworzą jedną, składającą się z rdzenia otoczonego warstwą wodoru i dużej obwódki gazu wodorowego. Chociaż naukowcy szacują, że zdarzenie będzie miało miejsce około 2083 roku, brak dokładnych danych oznacza, że margines błędu wynosi 16 lat.