Reklama
aplikuj.pl

Układ Słoneczny rozpadnie się znacznie wcześniej niż przypuszczano

astronomia

Pewnego dnia Słońce zakończy swoją aktywność, stopniowo zmieniają się w białego karła. Z czasem stanie się martwą skałą, choć zdecydowanie nie nastąpi to za naszego życia.

Co więcej, tego typu wydarzeń nie doczeka nawet sam Układ Słoneczny, który w ciągu „zaledwie” 100 miliardów lat rozpadnie się. W efekcie tworzące go planety wyruszą w samotną podróż przez bezkres wszechświata, o czym informują naukowcy na łamach The Astronomical Journal.

Czytaj też: Dlaczego gwiazdy eksplodują?
Czytaj też: Gwiazda Barnarda miała stwarzać warunki dla życia. Nowe analizy studzą optymizm
Czytaj też: Jak powstało słońce?

Im więcej obiektów tworzy dany układ, tym trudniej przewidzieć ich losy. Ze względu na tę złożoność, nie jest możliwe długofalowe przewidywanie orbit planet wchodzących w skład Układu Słonecznego. W 1999 r. astronomowie przewidzieli, że rozpad naszej kosmicznej okolicy będzie przebiegał na przestrzeni 10^18 lat.

Układ Słoneczny prawdopodobnie całkowicie zniknie w ciągu 100 mld lat

Teraz jednak zaktualizowano te przewidywania. Ówczesne obliczenia pominęły bowiem kilka ważnych czynników. Chodzi m.in. o ewolucję Słońca, które za ok. 5 mld lat zmieni się w czerwonego olbrzyma i pochłonie Merkurego, Wenus oraz Ziemię. Następnie utraci część swojej wielkości, zmieniając się w białego karła o masie wynoszącej 54% tej obecnej. To z kolei przełoży się na osłabienie grawitacyjne względem pozostałych planet.

Czytaj też: Martwe gwiazdy pozostają gorące, a naukowcy nie wiedzą, dlaczego
Czytaj też: Gwiazda zmieniła się w spaghetti. Oto efekt starcia z czarną dziurą
Czytaj też: Sonda zasilana energią słoneczną. Oto przyszłość eksploracji kosmosu

Co więcej, Układ Słoneczny orbituje wokół centrum Drogi Mleczne, a inne gwiazdy mogą zbliżyć się na tyle, by zakłócić jego funkcjonowanie. Dzieje się to średnio raz na 23 mln lat. W przypadku osłabienia grawitacyjnego tego typu oddziaływania będą jeszcze bardziej znaczące. W ciągu 30 mld lat wszystkie planety – poza jedną – opuszczą Układ Słoneczny. Po kolejnych 50 mld lat podobny los spotka również i ją. A po 100 mld lat cały nasz układ całkowicie zniknie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News