WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Układy pamięci GDDR6 od Samsunga coraz bliżej

Samsung poinformował świat o rozpoczęciu masowej produkcji pierwszych na świecie pamięci GDDR6. Te znajdą swoje miejsce w nadchodzących kartach graficznych.

Dwu-gigabajtowe kości GDDR6 są produkowane w 10 nm procesie technologicznym. W praktyce oznacza to tyle, że zapewniają większą gęstość tranzystorów, niższy pobór mocy i wyższą przepustowość. Każdy pin zapewnia prędkość na poziomie 18 Gb/s, a cały układ pamięci transfer danych sięgający 72 GB/s. To dwukrotnie więcej niż w przypadku wcześniejszej generacji GDDR5. Nowe rozwiązanie zapewnia również niższy pobór mocy o 35% (1,35 V) oraz o 30% większą produktywność, co na dzisiejsze zapotrzebowanie jest czymś na wagę złota.

GDDR6 będzie oferowało wyższą wydajność od wcześniejszego GDDR5, ale mniejszą, niż rozwiązanie HBM2. Nie zmienia to jednak faktu, że jej cena będzie znacznie niższa i pozwoli na obniżenie kosztów kart graficznych. Swoje miejsce znajdzie zarówno w komputerach graczy, jak i specjalistycznych stacjach. Pewnego dnia… ponieważ do tej pory nie znamy daty premiery żadnych nowych GPU.

źródło: kitguru.net