Reklama
aplikuj.pl

Kolejne ulepszenie standardu USB. Co wprowadza USB4 2.0?

ulepszenie standardu USB, USB4 2.0

Organizacja wspierająca rozwój i przyjęcie technologii USB, ogłosiła dziś publikację specyfikacji USB4 w wersji 2.0. Mowa o USB Implementers Forum (USB-IF), którego praca dążyła do umożliwienia transferów na poziomie 80 Gb/s przez kabel i złącze USB-C.

Ulepszenie standardu USB4, czyli co nowego w USB4 2.0?

Zaktualizowana specyfikacja USB4 podwaja maksymalną łączną przepustowość USB, co przekłada się na korzyść dla wyświetlaczy, pamięci masowych, HUBów oraz stacji dokujących opartych na USB. Sprawa w tej kwestii jest prosta – im więcej danych można przepchnąć przez przewód i port, tym więcej treści wyższej jakości można obsłużyć. Warto od razu zaznaczyć, że specyfikacja USB Power Delivery (USB PD) również została zaktualizowana, aby wspierać wyższy poziom wydajności.

Czytaj też: Najlepsze buty do biegania? Oto grafenowa propozycja od Inov-8 o wyjątkowej sprężystości

W skrócie USB4 2.0 umożliwi:

  • Działanie do 80 Gb/s, wykorzystujące nową architekturę warstwy fizycznej opartą na kodowaniu sygnału PAM3 przez istniejące kable przewody USB-C o przepustowości 40 Gb/s oraz nowo zdefiniowane przewody aktywne USB-C o przepustowości 80 Gb/s
  • Opcjonalnie interfejs można skonfigurować asymetrycznie, aby zapewnić do 120 Gb/s w jednym kierunku, zachowując 40 Gb/s w drugim kierunku.
  • Aktualizacje protokołów danych i wyświetlania w celu lepszego wykorzystania wzrostu dostępnej przepustowości
  • Aktualizacje architektury danych USB umożliwiają teraz tunelowanie danych Enhanced SuperSpeed USB z prędkością przekraczającą 20 Gb/s.
  • Zgodność z DisplayPort Revision 2.1 i PCI Express Revision 4.
  • Kompatybilność wsteczna z wszystkimi poprzednimi wersjami USB.