Reklama
aplikuj.pl

Ulepszone narzędzia dla następnych astronautów na Księżycu

Ulepszone narzędzia dla następnych astronautów na Księżycu
Ulepszone narzędzia dla następnych astronautów na Księżycu

Kiedy astronauci przy misji Apollo 11 postawili stopę na Księżycu, musieli m.in. wyciągnąć z lądownika Eagle specjalny zestaw narzędzi, którego użyli następnie do zbierania próbek skał i gleby. A tak się składa, że wielki powrót człowieka na Księżyc jest planowany na następne lata, więc teraz ESA podpisała umowę z firmą Comex z Francji, aby ta przygotowała ulepszony zestaw tych narzędzi.

Czytaj też: NASA świętuje lądowanie na Księżycu udostępniając zdjęcia z epoki Apollo

Jak możecie się spodziewać, przywiezione na Ziemię skały księżycowe zapewniły naukowcom ogromne źródło wiedzy na temat Księżyca i początkach Układu Słonecznego. Kiedy na przykład Neil Armstron zrobił ten mały krok dla człowieka, musiał skorzystać ze specjalnego narzędzia, aby zgarnąć kilka skał do kieszeni, bo w tych warunkach nie mógł się w ogóle zgiąć. Podczas podobnych misji astronauci wykorzystywali specjalnie wykonane czerpaki, grabie, łopaty i inne akcesoria, aby tego dokonać.

Jednak od tego czasu minęło już całe 50 lat i choć kombinezony dla astronautów nie uległy aż tak bardzo zmianie, to przynajmniej potrzebne im do wykonania misji narzędzia przejdą solidną modernizacje. Wszystko po to, aby w łatwiejszy i skuteczniejszy sposób zebrać próbki z Księżyca.

Za ulepszony zestaw narzędzi odpowiada trzyletnie badanie Moondive przeprowadzone przez Comex. To polegało m.in. na testach w Europejskim Centrum Astronautów (EAC) w Kolonii, gdzie stare narzędzia stawiły czoła symulowanej grawitacji księżycowej. Efektem tych testów było opracowanie bardziej zwrotnych prototypów czerpaków i szczypiec. Ponadto utworzono nowy wózek do obsługi sprzętu w pobliżu. Ten ostatni został przetestowany na dnie morskim przed połączeniem z Lunar Evacuation System Assembly (LESA) zaprojektowanym do przemieszczania rannych astronautów.

Czytaj też: Nowy teleskop pomoże w poszukiwaniu impulsów laserowych wysyłanych przez obcych

Źródło: New Atlas