Reklama
aplikuj.pl

Ultradźwięki mogą zrewolucjonizować metodę druku 3D

Naukowcy wykorzystali wibracje do wstrząsania ziarnami używanymi do drukowania stopów metali. Taki zabieg znacząco usprawnia metodę druku trójwymiarowego.

Badania wykazały, że fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości mogą mieć znaczący wpływ na wewnętrzną mikrostrukturę stopów drukowanych w 3D. Czynią one te struktury bardziej spójnymi i silniejszymi niż w przypadku konwencjonalnych metod druku.

Autorzy eksperymentu zauważyli, że części te charakteryzowały się 12% poprawą wytrzymałości na rozciąganie i wyższą granicą plastyczności w porównaniu do części wykonanych przy zastosowaniu konwencjonalnych technik.

Czytaj też:

Zespół badawczy zademonstrował swój pomysł z wykorzystaniem dwóch głównych komercyjnych stopów: stopu tytanu powszechnie stosowanego do produkcji części samolotów i implantów biomechanicznych, znanego jako Ti-6Al-4V oraz nadstopu na bazie niklu, często stosowanego w przemyśle morskim i naftowym, zwanego Inconel 625.

Poprzez proste włączanie i wyłączanie generatora ultradźwięków podczas drukowania, zespół pokazał również, w jaki sposób poszczególne części obiektu drukowanego w 3D mogą różnić się składem i właściwościami.