Reklama
aplikuj.pl

Unia Europejska nie zamierza dzielić się szczepionkami z biedniejszymi krajami

pandemia

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podała do wiadomości publicznej, że wspólnota nie będzie dzieliła się szczepionkami na COVID-19 dopóki nie zwiększą się dostawy tych preparatów.

Kraje Starego Kontynentu zmagają się obecnie z kolejną falą pandemii koronawirusa. Tempo szczepień chroniących przed COVID-19 jest niewystarczające, a napięcie na linii UE-producenci rośnie. Powraca też widmo przedłużających się lockdownów.

Czytaj też: Unia Europejska zwiększa liczbę szczepionek. Podpisano nowe umowy

Jednocześnie Von der Leyen podkreśliła, że Unia Europejska będzie wspierać inicjatywę Światowej Organizacji Zdrowia zwaną COVAX. W jej ramach bogatsze państwa mają finansować dostawy szczepionek na rzecz krajów rozwijających się. Jak na razie wspólnota przekazała na ten cel 2,2 mld euro, a dzięki inicjatywie przekazano 30 mln dawek preparatów do 52 krajów.

Unia Europejska wprowadza kolejne ograniczenia mające na celu zapewnienie obiecanych dostaw szczepionek

Unia Europejska stworzyła odpowiednie mechanizmy mające na celu ograniczenie eksportu szczepionek. Producenci, którzy podpisali umowy na dostawy tych środków do państw członkowskich muszą zadeklarować, czy zamierzają eksportować dawki poza granice Unii.

Czytaj też: Dlaczego szczepienia w Azji przebiegają tak wolno?

Von der Leyen zagroziła nawet całkowitym wstrzymaniem eksportu szczepionek firmy AstraZeneca, jeśli ta nie dostarczy najpierw obiecanych dostaw. Jak do tej pory z terenu Unii Europejskiej do samej Wielkiej Brytanii wywieziono 8 milionów dawek.