WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Unikalne badanie odkrywa nieprawidłowości w mózgach morderców

Przez dziesięciolecia naukowcy badają umysły przestępców i starają się zrozumieć, co nimi kieruje. Najnowsze badanie obrazowe ujawnia nieprawidłowości w mózgach wielu morderców.

Naukowcy przebadali mózgi 808 więźniów. 203 było zabójstwami, 475 siedziało za napaście, przemoc domową itp., a 130 odbywało karę za znacznie słabsze przestępstwa (prostytucja, narkotyki, itp.).

Wyniki ujawniają szereg różnic w istocie szarej osób, które kogoś zabiły. W pozostałych dwóch grupach różnice te nie są widoczne. Istnieje więc różnica pomiędzy osobami, które kogoś zabiły a tymi, który uszkodziły komuś ciało.

Czytaj też: Jak Facebook wpływa na zdrowie psychiczne osób starszych?

Dokładniej rzec biorąc oczodołowa kora czołowa i przednie płaty skroniowe miały największe różnice. Osoby, które kogoś zabiły miały znacznie mniej istoty szarej we wspomnianych obszarach niż inni przestępcy.

Wyniki te są trochę dziwne w szczególności, że nie uwzględniono przypadkowych zabójstw czy tych w afekcie. Potrzeba więc dalszych badań, aby zrozumieć skąd wzięły się te różnice i czy rzeczywiście mogą one kogoś predysponować do zostania mordercą.

Czytaj też: Wiemy dlaczego niektóre osoby są bardziej narażone na nudę

Źródło: Newatlas