Reklama
aplikuj.pl

Roboty mogą już walczyć mieczami świetlnymi. Oto co potrafi zrobotyzowane ramię Z1 od Unitree

Zrobotyzowane ramię Z1, chińskich robotów od Unitree

Czworonożne roboty są fajne, ale jeszcze lepsze są roboty przypominające psy, które mają dostęp do robotycznego ramienia, znacząco rozwijającego ich możliwości. Chińska firma Unitree poszła jednak o krok dalej i odpowiadając na potrzeby zgłaszane przez klientów co do robotycznego ramienia, opracowała dwie jego wersje, sprawiając, że roboty mogą posługiwać się nawet mieczami świetlnymi.

Firma Unitree pokazała w akcji swoje zrobotyzowane ramię Z1

Unitree przygotowało zrobotyzowane ramię Z1 (obecnie formie prototypu, ale z planem rychłego wprowadzenia do sprzedaży) specjalnie dla swojego robota Aliengo oraz B1. Montuje się je bezpośrednio na nich, ale pewne jest, że kompatybilne z tym ramieniem są też inne podobne w myśl konstrukcji roboty.

To ramie współpracuje z wymiennymi narzędziami, a raczej dłońmi, wśród których znalazła się wersja dwupalczasta, trójpalczasta i specjalna przyssawka. Taki zestaw umożliwia ramionom Z1 wykonywanie takich czynności, jak podnoszenie przedmiotów, otwieranie drzwi, czy nawet przykręcanie i odkręcanie śrub.

Czytaj też: Bliźniacze pochylone turbiny wiatrowe ze Szwecji mogą podbić włoskie morza

Unitree zadbało też o stosowne warianty i tak też Z1 występuje w wersji Air (4,1 kg) za około 6600$ i Pro (4,3 kg) o sile kolejno 2 i 5 kg. Łączy je sześć stopni swobody, zasięg do 70 cm, funkcja wykrywania kolizji, kompatybilność z systemem operacyjnym Ubuntu, czy nawet możliwość uczenia się zadań poprzez wcześniejsze fizyczne prowadzenie przez operatora.